View Łukasz Herman's LinkedIn profileView my profile

statystyki www stat.pl

Office

czwartek, 24 stycznia 2008

Kalendarz na komputerze to świetna sprawa, szczególnie gdy można go sobie szybko i bezproblemowo synchronizować z urządzeniem przenośnym. Dlatego też zacząłem korzystać z kalendarza wbudowanego w Office Outlook 2k7, którego sobie synchronizuję na bieżąco z symbianem. W ten sposób zarówno na telefonie, jak i na laptopie zawsze mam aktualny plan zajęć/wydarzeń/spotkań.

Korzystam również z terminów cyklicznych. Fajna sprawa, bo nie ma potrzeby wklepywania powtarzających się elementów każdy z osobna. Tylko co zrobić gdy chcemy zmienić częstotliwość powtarzania, lub zakończyć cykl?

Z tego co wygooglałem, należy wejść w termin i wybrać z menu akcja pozycję cykl. Tylko pytanie gdzie coś takiego jest w Outlooku 2k7? Nie udało mi się znaleźć, a usuwanie pozycji i tworzenie nowych z oczekiwanymi zmianami jest bezsensowne.

Na szczęści istnieją jeszcze różnorakie skróty klawiaturowe. I tym sposobem gdy otworzymy termin cykliczny wystarczy kombinacja Ctrl + G. Działa :)

Termin cykliczny w Office Outlook 2007

Ale skoro działa skrót, to powinno się dać otworzyć to okno również w inny sposób...

12:12, hermanluk , Office
Link Komentarze (3) »
wtorek, 11 grudnia 2007

Wiem, że dawno nic tutaj nie pisałem, ale obok tego nie mogłem przejść obojętnie, tym bardziej, że obiłem się trochę o MOSSa:

Niekontrolowane rozprzestrzenianie się Microsoft SharePoint

Naprawdę potężny wirus :) 

18:38, hermanluk , Office
Link Komentarze (1) »
niedziela, 08 lipca 2007

Jak już pisałem mam teraz trochę utrudniony dostęp do sieci, co wiąże się z tym, że dosyć często korzystam z różnych komputerów. Teraz dopiero widzę prawdziwe zalety gmaila, bo sprawdzanie maili na różnych komputerach wiąże się z tym, że później trudno znaleźć jakąś starszą wiadomość i pojawia się pytanie na którym komputerze mogłem do odebrać? Najgorsze w tym, że niekoniecznie musiał być to komputer, bo pocztę czasem sprawdzam również przez telefon...

Przyszła również kolej na to by edytować pewne dokumenty Worda w miarę na bieżąco, niezależnie od tego gdzie jestem. Oczywiście pierwsze co mi przyszło do głowy do Google Docs. Bądź co bądź, ale produkt wygląda bardzo zachęcająco, tym bardziej że niedawno został nieco ulepszony. Za tym narzędziem przemawia największy atut - mobilność. Nieważne na jakim komputerze będę edytował dokument, zawsze uzyskam dostęp do najnowszej wersji. A z tego co pobieżnie sprawdziłem można również logować wszelkie zmiany i dostać się do starszej wersji dokumentu. Co więcej, możemy sobie wysyłać mailem dokumenty na specjalny (indywidualny) adres mail, by pojawiły się one w naszym profilu Google Docs. Prawda że bardzo fajne?

Gorzej gdy przychodzi do praktycznego wykorzystania. Już na starcie dostałem błąd próbując przesłać dokument Worda. Okazuje się, że Google ogranicza możliwość wysyłania plików większych niż 500 kB, co w cale nie jest dużym plikiem jak na format doc.

Sama idea jest bardzo dobra i godna pochwały, niestety sama aplikacja działa wygodnie dla użytkownika tylko gdy chcemy tworzyć i edytować proste pliki. Jak już pojawia się jakaś tabelka, możemy zapomnieć o prostym jej uporządkowaniu i sformatowaniu (pomimo że są do tego jakieś narzędzia, ale ustępują one temu co oferują "stacjonarne" pakiety biurowe). Również obsługa obrazków nie spełnia moich oczekiwań. Po takim dokumencie oczekuję możliwości zobaczenia jak wygląda on na kartce A4, tymczasem Google Docs rozszerza pole edycji do szerokości przeglądarki. Wychodzi na to, że przy tworzeniu i edycji dokumentu nigdy nie mogę być pewny jak będzie on wyglądał w Wordzie.

Tak więc pomimo zalet Google Docs, trudno nazwać go jakimkolwiek zamiennikiem pakietu biurowego. Póki co przy mi się on tylko do podglądu dokumentów, ponieważ możliwości modyfikacji wymagają jeszcze udoskonalenia.

http://docs.google.com/

13:15, hermanluk , Office
Link Komentarze (1) »
czwartek, 12 października 2006

Google udostępniło już wersję beta swojego nowego dziecka.  Google Docs & Spreadsheets to edytor tekstu i arkusz kalkulacyjny są to najczęściej wykorzystywane produkty pakietów biurowych.

Oczywiście oba produkty są dostępne poprzez przeglądarki internetowe i wszystkie stworzone przez nas dokumenty będą skojarzone z jednym profilem. Oznacza to jedną interesującą rzecz: każdy dokument będzie dostępny niezależnie od naszego aktualnego położenia geograficznego. Ważne jest tylko by mieć dostęp do stron Google.

Koniec z żmudnym przenoszeniem danych między jednym komputerem a drugim? Niekoniecznie. Jest to niestety produkt dostępny tylko przez internet (czyli stronę internetową wykorzystującą ajaxa), więc nie ma mowy o tym by było dużo funkcji i ładnie wyglądał. Jest to tylko prosty edytor tekstu i arkusz kalkulacyjny.

Można by powiedzieć: "Prawie jak Office" :)

A jeżeli już chodzi o samego Office'a, to prezentuje się świetnie. Interfejs zmieniony niemalże w całości, więc może przysporzyć na początku pewnych problemów. Trzeba się go po prostu nauczyć używać. Ale już jest dużo łatwiejszy do nauki dla osób, które się z nim stykają po raz pierwszy.

Szata graficzna prezentuje się mile dla oka. Na szybkość działania również nie można narzekać. Szczególnie zaskoczył mnie Access (a gdzie się to wszystko podziało?).

Sam Outlook również mi się podoba. A szczególnie parę drobiazgów. Na pewno każdy znajdzie dla siebie coś, co mu się spodoba.

Każdy ma możliwość przetestowania nowego pakietu. Wystarczy wejść na stronę Microsoft Office 2007 Beta 2 i postępować wg. instrukcji by pobrać wersję beta2. Jak już zainstalujemy wersję beta, będziemy mogli zaktualizować go poprzez instalację 2007 Microsoft Office system Beta 2 Technical Refresh

Przydatny może się również okazać dodatek umożliwiający zapis do formatu PDF (niestety Adobe nie wyraziło zgody by znajdował się on domyślnie w pakiecie): 2007 Microsoft Office Add-in: Microsoft Save as PDF or XPS.

Polecam zapoznanie się z nowym pakietem Office 2007.

20:51, hermanluk , Office
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 25 maja 2006

Ten kto już testował nowy pakiet Office, przekonał się że zapisuje on pliki właśnie w formacie Open XML. Tylko że ile tak naprawdę osób już korzysta, bądź zacznie korzystać z najnowszego pakietu zaraz po jego udostępnieniu w wersji finalnej? Prawdopodobnie niewiele. Więc co zrobić, by móc otwierać dokumenty zapisane w formacie Open XML? A co tam otwierać, przecież my chcemy też zapisywać w tym formacie!

Office 2007 - Open XML

Jeżeli mamy plik Worda - docx, to możemy go otworzyć w Microsoft Office Word 2007 (a raczej będziemy mogli, bo na razie jest tylko wersja beta). No ale tak się pewnie składa że go nie mamy.

Dużo osób korzysta z pakietu Office 2003 lub XP, na szczęście możemy spać spokojnie nie martwiąc się o dostępność nowego formatu plików. Microsoft pracuje nad dodatkiem umożliwiającym otwieranie, a nawet zapisywanie w tym formacie. Niestety jak na razie nie wiele wiadomo czy będzie on dostępny również dla pakietu Office w wersji 2000, z którym jednak nadal ma być utrzymywana kompatybilność.

Do premiery nowego Office'a zostało jeszcze trochę czasu (ten dodatek pewnie pojawi jakiś czas po premierze Office 2007), ale już teraz możemy go wypróbować, a konkretniej to jego wersję Beta 2.

Dodatek ten nazywa się Microsoft Office Compatibility Pack for Word, Excel, and PowerPoint 2007 File Formats i został udostępniony we wtorek wraz z udostępnieniem publicznej bety Office 2007. Więc jest jeszcze gorący :)

Wszystkich chętnych zapraszam pod adres http://www.microsoft.com/office/preview/beta/converter.mspx gdzie znajdziemy prócz samego dodatku, również instrukcję jego instalacji.

18:17, hermanluk , Office
Link Dodaj komentarz »

Znana już jest oficjalna nazwa Office'a 2007. Będzie to "2007 Microsoft® Office system". Nazwy produktów będą w postaci "Microsoft® Office 2007", a każdy program będzie mógł być nazywany po prostu 2007. Prawda że skomplikowane? :)

Są już również znane sugerowane ceny na poszczególne produkty - 2007 Microsoft Office System Pricing

Microsoft udostępnił również materiału umożliwiające zapoznanie się z nowym produktem:

  1. 2007 Office System: How Do I ScreenCasts
  2. 2007 Microsoft Office - Learning Portal

No i na końcu dostępna jest również możliwość pobrania wersji beta nowego pakietu Office.

Download 2007 Microsoft Office System Beta 2

Dostępne są już wszystkie składniki nowego pakietu Office 2007: zarówno zestaw Office Professional z podstawowymi aplikacjami, jak i Visio, Project, OneNote, Sharepoint oraz nowe aplikacje Groove i Forms. No i jest co pobierać, bo całość zajmuje nie mało.

16:09, hermanluk , Office
Link Dodaj komentarz »