View Łukasz Herman's LinkedIn profileView my profile

statystyki www stat.pl

GNU/Free

czwartek, 30 grudnia 2010

Genialne narzędzie do przycinania PDFów. Nie konwerstujące do obrazków. Można nawet jednego PDFa pociąć na kilka mniejszych stron.

Jedyna wada, że trzeba odpalać z palca z lini komend jeżeli nie mamy java.exe w zmiennych środowiskowych.

http://sourceforge.net/projects/briss/

piątek, 19 stycznia 2007

Adobe udostępniło wreszcie wersję 9. Flash Playera pod system Linux. Można by powiedzieć nareszcie, bo pewnie dużo osób na to długo czekało.

Przy czym trzeba stwierdzić, że ogólnie mało osób na bieżąco aktualizuje flasha, głównie z braku powodu, co widać po statystykach. Występują najróżniejsze wersje i żadna z nich nie odstaje od pozostałych w ilości występowania.

Adobe Press Room

Flash Player 9

czwartek, 17 sierpnia 2006

Czy firma Google robi dobre oprogramowanie? Ja jestem zdania, że ich oprogramowanie jest jednym z najlepszych w tej kategorii. Google Analytics jest to jeden z produktów udostępniający prowadzenie statystyk dla właścicieli/webmasterów stron internetowych.

Produkt dotychczas nie był szeroko rozpowszechniony z jedno ważnego powodu. Google decydowało o tym kto dostanie dostęp do serwisu statystyk. Najczęściej wiązało się to z okresem oczekiwania (ok. 2 tygodni).

Ale to już jest historia. Google Analytics dostępne jest już dla każdego, za darmo i bez żadnych reklam. Wszystko co potrzebne to umieszczenie kodu JS na swojej stronie i korzystanie ze statystyk. Na razie nie wiadomo czy powstanie jakaś wersja płatna.

The Official Google Analytics Blog: We're open! Instant access now available

Jest to bardzo niepokojące zagranie dla wszystkich firm prowadzących statystyki dla stron internetowych (często płatne). A bardzo ciekawe dla wszystkich prowadzących serwisy internetowe.

Od jakiegoś czasu posiadam na swojej stronie kod do dwóch systemów statystyk. Pierwszy to Stat.pl, co widać patrząc na bloga (logo będące wymogiem przy darmowych statystykach). Jednak ci którzy nie zaglądali do kodu strony pewnie nie wiedzą, że korzystam również z systemu statystyk właśnie Google Analytics . Więc na własnej skórze zaświadczam, że jest to niewidoczne dla użytkowników i nie ma reklam.

Statystyki założyłem mniej więcej w tym samym okresie czerwca (GA nieco później) więc postaram się w pewnym stopniu przedstawić dane zebrane przez te systemy. Na początek może statystyka przeglądarek, bo one najczęściej przyciągają ludzi:

Stat.pl: IE 43,686%, Firefox 39,952%, Opera 13,381%, Mozilla 1,556%

Google Analytics: Firefox 37.89%, IE 34.74%, Opera 25.26%, Mozilla 1.58%

Co można z tego wyczytać? Przede wszystkim należy nałożyć filtr na te wyniki. Blog jest w pewnym stopniu blogiem technicznym, więc i użytkownicy bardziej uświadomieni. To pewnie świadczy o tak małym prowadzeniu (w Stat.pl) przeglądarki IE. Trochę dziwnie prezentują się te wyniki. Szczególnie wynik Opery zaskakuje. Moim zdaniem Google wie dużo o sposobie działania przeglądarek, więc skłaniałbym się do przyjęcia ich danych. Jednak tak duża różnica w wynikach dwóch systemów statystyk budzi mój niepokój względem poprawności. Jak jest u innych użytkowników Google Analytics?

Tyle jeżeli chodzi o liczby. Innych danych chyba nie ma sensu przedstawiać, ponieważ są one albo mało ciekawe, lub niepraktyczne. Statystyka systemów przedstawia się w sposób bardzo logiczny. Dominuje system Windows (głównie XP), bo też i blog jest w tej tematyce. Co nie oznacza, że nie ma osób korzystających z systemów takich jak MacOSX, FreeBSD czy Linux ;)

Przedstawione przeglądarki również nie są jedynymi jakie przewinęły się przez EvolutiOn. Odwiedziły mnie również osoby korzystające z Safari, SeaMonkey, Flock, Konqueror, a nawet Netscape.

21:12, hermanluk , GNU/Free
Link Komentarze (4) »
piątek, 04 sierpnia 2006

Google Reader jest to po prostu czytnik feedów RSS, ale dostępny poprzez przeglądarkę internetową. Korzysta on również z technologii Ajax. 

Dużo osób już korzysta z RSS, wykorzystując przy tym czytniki instalowane w systemie. Zalety tego są duże - przede wszystkim szybkość gdy ma się do dyspozycji nie najszybsze łącze. Swego czasu chciałem wyszukać w internecie czego się aktualnie używa. Dotąd korzystałem (i korzystam) z RSS Bandit. Chciałem znaleźć coś lepszego, ale po poszukiwaniach i przetestowaniu kilku najpopularniejszym programów stwierdziłem jednak, że bandyta jest najlepszy. Niestety miewa on czasem problemy z niektórymi, bardzo odchudzonymi feedami.

Google od jakiegoś czasu już prezentuje coraz to nowe produkty dostępne poprzez przeglądarkę. Główną ich zaletą jest dostępność i brak opłat. Uważam, że strony tworzone przez google są jednymi z najlepszych dostępnych w internecie. Skąpa szata graficzna, ale przyjemna dla oka. Do tego wszystko najczęściej jest połączone poprzez technologię AJAX zapewniającą duży komfort wykorzystywania narzędzi google'a.

Wręcz zadziwiająca jest szybkość reagowania, oraz otwartość firmy Google na sugestie i błędy zgłaszane przez użytkowników. Żeby Microsoft tak szybko łatał błędy...

Prowadzony również jest oficjalny Google Reader Blog.

Przy okazji, na stronie www.strajk.pl możemy znaleźć bardzo dużo informacji o firmie i produktach Google.

11:38, hermanluk , GNU/Free
Link Komentarze (1) »
wtorek, 20 czerwca 2006

Najnowsza wersja Opery przedstawia się wspaniale. Wcześniej już nieco pisałem o niej mając do dyspozycji wersję beta. Teraz, gdy jest już pełna i to nawet polska wersja, Opera przedstawia się jeszcze ciekawiej.

Chociażby blokowania zawartości (reklam) na stronie. Wystarczy kliknąć prawy klawiszem myszy i wybrać zablokuj. A dostępnych jest dużo więcej ciekawych rzeczy: http://opera.com/products/desktop/

Pobierz Operę 9

http://opera.com/

piątek, 02 czerwca 2006

Zainstalował ją sobie dzisiaj i musze powiedzieć, że zmiany są bardzo uprzyjemniające codzienne surfowanie po internecie.

Na pierwszy rzut oka widać, jakby coś się zmieniło mimo, że jest to ciągle ta sama opera. Tak, to ikonki :) Są nieco większe. W kwestii wizualnej również zostały dodane łagodne podświetlenia zakładek gdy najedziemy na nie kursorem. W wersji 8 też to było, ale teraz jest to subtelnie poprawione, dając dużo lepsze wrażenie.

Opera 9.0

Również renderowanie stron uległo zmianie. Nawet więcej, dużo sie zmieniło - oczywiście na plus. Podoba mi się to. Radzę każdemu przetestować jak działa np. cache'owanie stron i ich późniejsze ładowania. Świetna sprawa.

No i jedno, czego mi zawsze brakowało. Możliwość logowania korzystając z NTLM. Nareszcie mogę się logować do SharePoint Services poprzez Operę :)

Opera 9.0b2 for Windows

[Update] Wyszukiwanie zostało bardzo fajnie przygotowane. Gdy chcemy znaleźć podaną fraze na stronie, gdy już wpiszemy ctrl+f, szukaną frazę, oraz klikniemy znajdź, podświetlone zostają wszystkie wyniki na kolor zielony, a aktualnie wyszukana (pierwsza) fraza na żółto. Fajne :)

niedziela, 26 lutego 2006

Google wciąż zaskakuje. Tym razem jest to darmowe narzędzie umożliwiające stworzenie strony internetowej osobie, ktora nie musi posiadać w tym zakresie żadnej wiedzy - Google Page Creator.

Google Page Creator

Jest to edytor What You See Is What You Get (WYSIWYG), chociaż oczywiście istnieje możliwośc ingerencji w kod wygenerowany przez Google Page Creator.

A już o tym, że Google ma za dużo miejsca na serwerach chyba nie trzeba wspominać? Dostajemy 100MB na naszą stronę i dodatkowo to wszystko bez żadnych reklam. Żyć nie umierać, tylko niech jeszcze dodają obsługę PHP, ASP.NET, CGI... a zapomniałem, tak to tylko w erze :)

A no i jeszcze narzędzie to działa tylko pod IE i Firefoxem. Niestety Opera znów w tyle.

sobota, 21 stycznia 2006

Oczywiście nie jest mowa o głównych serwerach, do których zwykły śmiertelnik nie ma nawet co marzyc aby je zobaczyć, ale o środowisko testowe Microsoftu.

Czy Linux może być uruchamiany na starszych systemach, w przeciwieństwie do Windowsa? Na tak postawione pytanie odpowiadał Bill Hilf (director of Platform Technology Strategy at Microsoft).

"Prosty przykład, chcę zbadać rzeczywistość, korzystając z realnego scenariusza wykorzystania przez klienta do przetestowania tej hipotezy: Czy Linux będzie działać na starszej konfiguracji niż Windows? W wielu obszarach rozwoju i publicznych instytucjach, takich jak biblioteka publiczna, zwykle nie posiada się obsługi technicznej, dlatego potrzeba wykorzystania oprogramowania bez konieczności dużej ilości modyfikacji i dostrajania. Jest to powód przeprowadzenia tego testu, polegającego na instalacji najnowszych dystrybucji Linuksa i Windowsa prosto z pudełka - najprościej wkładając CD-ROM i instalując - na starszych konfiguracjach sprzętowych w całym labie." Powiedział Hilf.

Test przeprowadzony został na systemach Red Hat Enterprise Linux, SUSE Pro 9.2, Mandrake 10, Linspire 4.5, Xandros Desktop 3.0, Fedora Core 3, Slackware 10.1, Knoppix 3.7, Windows XP i Windows Server 2003.

Czy to możliwe? Po części tak. Aktualnie większość dystrybucji instaluje się z różnymi środowiskami typu Gnome lub KDE, które przecież wymagają pewnej wydajności ze strony sprzętu. Standardowa instalacji oczywiście nie zakłada że użytkownik będzie w stanie zainstalować sobie inne, lżejsze środowisko, co by na pewno zdetronizowało system Windows z pozycji jaką zajął. Co prawda można po Microsofcie spodziewać się, że Windows wygra miażdżącą przewagą ;) co jednak się nie stało.

Widać, że najlepiej sobie poradził Knoppix. Sam często z niego korzystam. Jest to zdecydowania najbardziej przydatna z dystrybucji linuksa. Można jeszcze dodać, że jest już wersja 4.0 Knoppixa na DVD.

Więcej możemy przeczytać pod adresem <>Microsoft Challenges Linux's Legacy Claims

17:36, hermanluk , GNU/Free
Link Komentarze (5) »