View Łukasz Herman's LinkedIn profileView my profile

statystyki www stat.pl

Microsoft

niedziela, 09 marca 2008

Aż dziwne, że wcześniej nie pisałem na blogu o projekcie Singularity (tylko raz wspomniałem o nim). A chyba warto coś o nim wiedzieć.

W 2003 roku pojawiła się myśl całkowitego przeprojektowania systemu operacyjnego. Wszystkie popularne dzisiaj systemy mają swoje korzenie jeszcze z lat 60 ubiegłego wieku. Jednak realia diametralnie się zmieniły od tego czasu.

Dlatego powstał projekt Singularity - pomysł stworzenia nowego systemu, od podstaw, w nowoczesnym zarządzanym języku programowania. Singularity nie miał nigdy być zastępstwem Windowsa. Jest to tylko, a może aż, projekt sprawdzający od strony praktycznej zastosowanie nowych technologii. Odpowiada na pytanie czy można zrobić coś innowacyjnego, stosując ogólnie dostępne narzędzia. Singularity został napisany w C#, a jego największymi zaletą może być właśnie fakt, że został napisany w kodzie zarządzanym.

Singularity OS operating system schema MS

A samym projekcie możemy więcej przeczytać pod adresem http://research.microsoft.com/os/singularity/

Pierwsze informacje o Singularity pojawiły się ok 1,5 roku temu i było nawet o tym głośno, więc pewnie wiele osób zaciekawi dlaczego piszę o tym dopiero teraz? Nie, nie dlatego, że mi się nudzi.

4 marca Microsoft udostępnił cały kod źródłowy Singularity, wraz z paczką narzędzi deweloperskich publicznie. Jest on dostępny za darmo do użytku akademickiego, niekomercyjnego na CodePlex'ie.

Być może kogoś to zainteresuje, bo projekt od początku wydawał się bardzo ciekawy.

Singularity RDK - http://www.codeplex.com/singularity

środa, 27 lutego 2008

Dzisiaj oficjalna premiera Windows Server 2008, SQL Server 2008 i Visual Studio 2008. Czyli szumnie zapowiadana akcja Heroes Happen Here. A przy okazji komiks :)

Heroes Happen Here {Comic Series}

i jeszcze tu trochę więcej (Silverlight wymagany)

Eh, no i musiałem tego Silverlighta zainstalować, a tak sie przed tym broniłem. Żeby przynajmniej pod Operą mi to działało... 

Czy to wszystko będzie szybkie? 

W chwili obecnej zaczynają pojawiać się różne informacje dotyczące nowych produktów. Na początek (Microsoftowe) porównanie szybkości aplikacji na win2k8. Wchodzić na własne ryzyko. 

Windows Server 2008 Interop and Performance Benchmark

Apropo wydajności to ledwo co wspominałem o filmiku na youtubie pokazującym szybkość PHP na nowym IISie. Mogę chyba zdradzić, że niedługo będzie można przeczytać o tym szczyptę więcej po polsku, jak również jak taki test przeprowadzić w swoim środowisku (w najprostszej wersji).

Dzisiejsza premiera to nie tylko Windows Server, ale również SQL Server 2008. Nie jest on co prawda żadną rewolucją, a w zasadzie nie będzie, bo pomimo dzisiejszej premiery, RTM wyjdzie dopiero w 3 kwartale tego roku, to przeprowadzone zostały już pewne benchmarki. Więcej na SQL Server 2008: Benchmarks

Jeżeli ktoś na bieżąco śledził różne informacje związane z premierą, można było zobaczyć sesję keynote prosto z miasta aniołów, gdzie odbywa się oficjalna premiera. Udało mi się dostać na jakieś ostatnie 40 minut.

Ciekawie nawet przygotowane, trochę poglądowych informacji o VSTS 2k8 i BI (na resztę pewnie się spóźniłem), Ballmer mówiący, że PHP będzie od dzisiaj instalowane głównie na Windowsach, itd :)

Dzisiaj również zostały udostępnione wersje ewaluacyjne/trial Windows Server, Visual Studio, oraz SQL Server (CTP). Wszystko dostępne z jednego miejsca - http://www.microsoft.com/heroeshappenhere/learn-more/downloads/default.mspx

A w zasadzie prawie wszystko. Wprawne oko może zwrócić uwagę, że brakuje tutaj Windows Server 2008 with Hyper-V. A jeszcze wczoraj dostępna była taka edycja (chociaż RC1). Ciekawe czy pojawi się wersja RTM z Hyper-V. Tymczasem każdy kto chce pobrać wersję RC1 Windows Server 2008 with Hyper-V, może to zrobić pod adresem http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=8F22F69E-D1AF-49F0-8236-2B742B354919&displaylang=en

piątek, 08 lutego 2008

W czwartek 7. lutego odbyło się spotkanie inauguracyjne Śląskiej Regionalnej Grupy Microsoft. Zainteresowanie było spore i można jak najbardziej zaliczyć je do udanych.

Umiejscowienie spotkania w Katowicach było raczej dobre; wraz z Google Maps udało mi się trafić tylko z jedną pomyłką przy zjeździe z autostrady, ale prawie w ogóle nie znam Katowic ;) więc nie było tak źle. Wyjeżdżając też nie udało mi się od razu dobrze skręcić, ale do domu dojechałem :)

Nie obyło się też bez konkursów. Pomijają rzępolenie na tych Xboxach, czego już nie mogłem słuchać i przez co jedna przerwa trwała ponad godzinę, dużo osób dostało coś więcej niż tylko długopis przy rejestracji, o którym chodzą historie na bashu :)

Microsoft wyczytał w moich myślach (o których sam wcześniej nie wiedziałem), że lubię obcisłe koszulki i dostałem S-kę...

Oczywiście to wszystko należy czytać z przymrużeniem oka ;)

Same prezentacje były ciekawie poprowadzone. Całe szczęście nie zdarzyło się coś takiego jak ostatnio na ITAD we Wrocławiu, gdzie jeden z prowadzących po prostu czytał prezentację z komentarzy w PowerPoincie. Wszystko było powiedziane w pełni profesjonalnie i na takie prezentacje bardzo chętnie się chodzi.

Każdy uczestnik otrzymał przy rejestracji płytę DVD (zwykłą TDK, bez zbędnej marketingowej paplaniny jak to zazwyczaj bywa), na której znaleźć można (z ciekawszych pozycji):

 • Informacje o grupie
 • Visual Studio 2008 Training Kit (zawierający prezentacje, hands-on laby i dema - łącznie ok. 230MB na dysku)
 • Szkolenie "Wirtualizacja" w Windows Server 2008 (we flashu, bardzo fajne)
 • SQL Server 2008 CTP5 (za ok. 2,3 tygodnie ma być CTP6, ale też można się pobawić jeszcze)
 • Webcasty o SQL Serverze (ale to są nagrania livemeeting, więc raczej kiepska jakość dźwięku i obrazu)
 • Różne prezentacje dokumenty o VS, Win2k8 i SQL Serverze

Start zorganizowany świetnie, co prawda było kilka drobnych niedogodności typu kolor czcionki (tło) prezentacji, czy brak chociażby automatu z wodą, to całe spotkanie należy zaliczyć do jak najbardziej udanych i mam nadzieję następnie wcale nie będą gorsze.

Śląska Regionalna Grupa Microsoft

wtorek, 29 stycznia 2008

Jak pisze Mariusz na swoim blogu, Microsoft wraz z ośrodkiem szkoleniowym ABC Data oferują bardzo ciekawą cenowo promocję na egzaminy Microsoftu.

Już za 130 zł może podejść do egzaminu osoba będąca studentem lub pracownikiem uczelni. Co więcej promocję można łączyć z second shotem :)

Więcej informacji - Certyfikacje dla rynku akademickiego 

poniedziałek, 17 września 2007
Microsoft znowu zdecydował się na promocję Second Shot, umożliwiającą na ponowne podejście do nie zdanego egzaminu certyfikacyjnego. Jak dobrze pamiętamy taka promocja była już wcześniej i cieszyła się ogromną popularnością.

Później nastąpił okres akcji Exam Insurance, która miała zastąpić poczciwego Second Shota, jednak już nie spełniła swojej roli w porównywalnym stopniu do wcześniejszej promocji. Na początku zapowiadało się dobrze, gdy na pytanie o SS jeden z pracowników MS odpowiedzialny za kontakty ze społecznością w Europie obiecał, że będzie atrakcyjna oferta. Ale czy była atrakcyjna na polskie warunki mogą świadczyć tylko statystyki.

Na szczęście Second Shot powrócił :)
wtorek, 28 sierpnia 2007

Ostateczna data wyjścia na światło dzienne jest już znana. Będzie dużo zmian, oczywiście na dobre.

Oto powstaje ITCore.pl - portal zrzeszający wszystkich polskich entuzjastów i specjalistów technologii Microsoftu.

Coming soon...

środa, 21 marca 2007

Tegoroczna konferencja będzie odbywała się przez dwa dni i stanowi połączenie Microsoft Security Summit oraz Developer Days. Pierwszy dzień poświęcony będzie tematyce bezpieczeństwa, zarządzania systemami informatycznymi oraz programowaniu .Net. W drugim dniu omawiane będą zagadnienia związane z Windows Server Code Name "Longhorn" oraz Windows Vista.

Na miejscu przygotowano 3 sale wykładowe oraz 2 sale laboratoryjne, w których dostępnych będzie 110 komputerów. Dla osób, które nie będą mogły osobiście przybyć na konferencję, organizatorzy przygotowali bezpłatną transmisję Internetową na żywo.

http://www.mssdevdays.pl/ 

Nie polecam wchodzić przez Operę. Pod IE na początku strona również wyglądała tragicznie, ale widać już poprawili. Jak dobrze pójdzie to powinienem zawitać na konferencji :)

Gość specjalny Steve Ballmer 

Ja wybrałem:

Dzień 1 25.04.2007

09:30 - 11:00
Intelligent Application Gateway 2007 (oraz ISA Server 2006) - zobacz rozwiązanie Appliance
Ekspert dziedzinowy

11:25 - 12:55
Zabezpieczenie nieprzerwanej dostępność danych z wykorzystaniem rozwiązań storage Hewlett-Packard opartych o system Windows Server
Eksprt dziedzinowy (Hewlett-Packard)

14:00 - 15:30
Ochrona użytkowników przed zagrożeniami typu Web Threat za pomocą narzędzi ISA Server 2006 i Websense Security Suite
Alexander Raczyński (Websense)

15:45 - 17:15
Jak efektywnie zarządzać systemami IT w małych i średnich firmach? Wprowadzenie do System Center Essentials.
Ekspert dziedzinowy

 

Dzień 2 26.04.2007

09:00 - 10:30
Nowa generacja usług katalogowych Active Directory. Zarządzanie AD w środowisku wieloodziałowym oraz nowe usługi sieciowe.
Ekspert dziedzinowy

10:55 - 12:25
Zarządzanie bezpieczeństwem systemu za pomocą Windows Firewall with Advanced Security. Zmiany w zakresie praw Standard User Privileges
Grzegorz Tworek (ISCG Sp. z o.o.)

13:25 - 14:55
Usługi wirtualizacji w Windows Server Code Name "Longhorn" z wykorzystaniem technologii Intel. Wprowadzenie do Viridian oraz Microsoft SoftGrid.
Nataniel Zieliński (ISCG), Dariusz Witek (Intel), Dariusz Korzun (Microsoft)

15:20 - 16:50
Sesja Plenarna

poniedziałek, 29 stycznia 2007

30. stycznia 2007 to data premiery obu produktów: Visty i Office'a. Już dzisiaj o 22:45 czasu polskiego rozpocznie się transmisja z tego wydarzenia.

Czy będzie to wydarzenie historyczne? W zasadzie to każdy kto chciał, mógł już się zapoznać z Vistą i nowym pakietem biurowym, więc nie powinniśmy się spodziewać jakichś nowych zaskakujących informacji. Mimo wszystko gdyby ktoś chciał zobaczyć premierę na własne oczy, to będą udostępnione streamingi w 3 różnych prędkościach:

 • Wersja 100 kbit/s
 • Wersja 220 kbit/s
 • Wersja 500 kbit/s
sobota, 20 stycznia 2007

Internet Explorer Administration Kit to rozwiązania dla administratorów, umożliwiające przygotowanie paczki instalacyjnej Internet Explorera wraz z odpowiednimi modyfikacjami wprowadzonymi własnoręcznie, takimi jak na przykład zmiana poziomu zabezpieczeń czy ustawienie strony startowej.

Oczywiście aby użytkownicy sobie nic nie zmienili w ustawieniach, można zablokować odpowiednie zakładki przed użytkownikami.

IEAK jest to darmowe narzędzie Microsoftu mające ułatwić i przyspieszyć wdrożenie skonfigurowanej wersji przeglądarki IE7.

Więcej na temat konfiguracji i tworzenia takiej paczki, oraz o tym co zrobić by zablokować automatyczną instalację IE7 (która będzie aktualizacją krytyczną) i jak aktualizować już zainstalowaną przeglądarkę, możemy znaleźć w najnowszym numerze TechNet Magazine: Utility Spotlight: Internet Explorer Administration Kit

IEAK nie jest jedynym narzędziem posiadającym możliwość wstępnej konfiguracji przeglądarki internetowej. Podobną funkcjonalność oferuje już Firefox, który postanowił w maju ubiegłego roku udostępnić Client Customization Kit, pozwalający na modyfikację zachowania i wyglądu wielu elementów programu.

sobota, 16 grudnia 2006

Pod głównym adresem MSa dostępna jest już nowa wersja witryny, charakteryzująca się między innymi odświeżonym designem i zmianą struktury. Strona wykorzystuje również technologię AJAX.

Warto zajrzeć i zobaczyć parę ciekawych pomysłów. Czy są one przydatne? Nie wiem, ja nigdy nie wchodzę na stronę główną, tylko zawsze konkretnie na to, czego potrzebuję (często przez google).

Polska wersja witryny jest jeszcze w pierwotnej formie. Można sobie porównać.

Niestety, albo na szczęście, zmieniona została tylko strona główna. Nie radzę patrzeć w źródło żadnej strony w domenie microsoft.com, bo to jest co najmniej straszne. Kto wymyślił ładowanie 0,5 MB tylko po to, by przeczytać 3 linijki tekstu? Bo tak wciąż wyglądają niektóre działy...

About the new Microsoft.com home page

czwartek, 16 listopada 2006

Microsoft wprowadził nową promocję dla wszystkich zainteresowanych zdobywaniem certyfikatów. Wykupując egzamin z zamiarem skorzystania z tej promocji płacimy 115$, a nie jak to miało miejsce dotychczas - 80$. Oczywiście jeżeli płacimy w ośrodku to ceną obowiązującą jest ta która występuje w cenniku (ośrodki mogą sobie naliczać prowizję, gdyż to one zajmują się wszystkimi formalnościami).

Dzięki tej promocji w razie niepowodzenia na egzaminie możemy podejść do niego drugi raz za darmo, lub gdy zdamy za pierwszym razem otrzymamy voucher (rabat) 25% na kolejny egzamin.

Czy się opłaca czy nie, to już sprawa indywidualna.

Jeżeli nie będziemy korzystali z tej promocji, a mamy możliwość płacenia kartą, to możemy dostać voucher 20% do wykorzystania w Prometricu (20% zniżki na egzaminy MCP w Prometricu), dzięki czemu egzamin kosztował nas będzie 64%. A to wyjdzie na pewno taniej niż korzystanie z exam insurance w razie zdania egzaminu.

Exam Insurance

piątek, 03 listopada 2006

Wczoraj w nocy (ze środy na czwartek) polskiego czasu, Steve Ballmer na konferencji w San Francisco poinformował o umowie Microsoftu z Novellem. Razem będą tworzyli oni oprogramowanie umożliwiające współpracę systemów SUSE Linux i Windows.

Gdyby wcześniej ktoś wspomniał o takim pomyśle, zostałby pewnie wyśmiany. Jak Microsoft może nagle dogadać się ze swoim wieloletnim rywalem?

Oficjalna notka prasowa (dostępna na stronach Microsoft PressPass) mówi między innymi o tym, że Microsoft nie będzie rościł praw do żadnych patentów na oprogramowanie, które w ramach umowy zostałyby zaimplementowane w SuSE Linux. Dodatkowo Microsoft będzie polecał SuSE Linux klientom potrzebującym rozwiązania Windows i Linux!

Cała współpraca polegała będzie na wspólnym tworzeniu rozwiązań, głównie na polu:

 • Virtualization
 • Web services for managing physical and virtual servers
 • Document format compatibility (czyli współpraca formatów Open XML i OpenDocument)

Ogień i woda razem?

Ballmer i Hovsepian - Microsoft i Novell

Moim zdanie jest kilka przyczyn, dla których Microsoft zdecydował się na taki krok.

Zamiarem MS może być przejęcie w przyszłości Novella, co wpłynie w pozytywny i zarazem negatywny sposób na rynek. Microsoft Linux? :)

Inną z możliwości jest to, że MS widzi w Novellu poważnego konkurenta. A w myśł zasady "jeżeli nie możesz kogoś pokonać, to się z nim połącz", Microsoft rozpoczyna proces poskromienia konkurencji. Czy Novell jest poważnym konkurentem?

Jakiś czas temu Novell wypuścił dwie dystrybucje przeznaczone dla klientów biznesowych: SuSE Linux Enterprise Server (SLES), oraz SuSE Linux Enterprise Desktop (SLED). Są to dwie dystrybucje, które moim zdaniem najbardziej mogły zagrozić Microsoftowi. Teraz mogą go tylko wzmocnić...

Cała umowa ma jednak wpływ nie tylko na firmy Microsoft i Novell, ale także na Red Hata (kiedyś była to moja ulubiona dystrybucja), Oracle'a i IBMa, które już wcześniej udostępniały wsparcie dla Linuksa.

niedziela, 22 października 2006

Microsoft Technology Summit 2006 rozpoczyna się już we wtorek. Dwudniowa konferencja to bardzo fajny sposób na poznanie nowych ludzi, technologii i produktów. Nastąpi premiera Visty i Office'a, sesje poprowadzi ok. 50 specjalistów IT, na konferencję zarejestrowało się 2500 osób.

Jako jedną z dodatkowych akcji przygotowane zostało spotkanie społeczności WSS, MTS Party, między pierwszym, a drugim dniem konferencji. Mam nadzieję, że wszyscy zainteresowani już się zapisali na to spotkanie. Będą ciekawe konkursy i przede wszystkim super zabawa. Więcej wszyscy dowiedzą się na miejscu :)

Na MTS wybieram się we wtorek rano. Pociąg InterCity za Katowic odjeżdża o 7.00. Jeżeli ktoś jeszcze wybiera się tym pociągiem, to piszcie do mnie na hermanluk@wss.pl, raźniej będzie jechać większą liczbą osób. Z tego co na razie wiem, pociągiem tym pojadą jeszcze dwie osoby, ale mam nadzieję że znajdzie się ich więcej.

czwartek, 28 września 2006

Na witrynie ItsShowtime pojawiły się już najciekawsze sesje z konferencji TechEd 2006 która odbyła się w czerwcu w Bostonie.

Windows Vista

 • Deploying Windows Vista: Everything You Need in One Hour - Corey Hynes
 • Windows Vista System Integrity Technologies - Steve Riley
 • Microsoft IT: Deploying Windows Vista - Chad Lewis
 • Windows Vista: Securing Wireless Networks - Taranjeet Athwal
 • Anti-Malware Technologies in Windows Vista - Adam Overton
 • Building Reliability into Windows Vista - David Zipkin, Elsie Nallipogu
 • Account Control: Running Windows Vista with Least Privilege - Steve Hiskey
 • Windows Vista: Remote Deployments - Andy Zeigler
 • Image Engineering: Creating Your Perfect Windows Vista Desktop - Joe Morris
 • Windows Vista Security Guide - Mike Danseglio
 • New Backup and Offline Files Features in Windows Vista - Navjot Virk, Dan Stevenson
 • Group Policy: What's New in Windows Vista - Mark Williams

Windows Server "Longhorn":

 • Ten Reasons to Prepare for Windows Server Code Named "Longhorn" - Ward Ralston
 • Next Generation Networking features - Chris Mitchell, Ian Hameroff
 • Optimize Your Core Infrastructure: Manage Complexity, Achieve Agility, Protect Information and Control Access - Bob Kelly

Office:

 • Introducing the 2007 Microsoft Office System: Amplify the Impact of Your People - Chris Capossela

Zarządzanie:

 • Introducing System Center Operations Manager 2007 - Dhananjay Mahajan, Omar Kouatly
 • Scripting for IT Professionals Who Can't Write Code - Corey Hynes
 • Windows PowerShell: Next Generation Command Line Scripting - Jeffrey Snover
 • Troubleshooting Group Policy - Derek Melber
 • Optimize Your Core Infrastructure: Manage Complexity, Achieve Agility, Protect Information and Control Access - Bob Kelly

SQL Server

 • Advance your Business with IT Solutions - Steven Guggenheimer
 • SQL Server 2005 Analysis Services: Deep Dive - T. K. Anand, Cristian Petculescu

Strategia:

 • Optimize Your Core Infrastructure: Manage Complexity, Achieve Agility, Protect Information and Control Access - Bob Kelly
 • Advance your Business with IT Solutions - Steven Guggenheimer
 • Introducing the 2007 Microsoft Office System: Amplify the Impact of Your People - Chris Capossela
 • Building Trust in Computing - Ben Fathi
 • Announcing the Windows Live Platform - Brian Arbogast
piątek, 01 września 2006

Dostępna już jest już możliwość stworzenia swojego własnego harmonogramu sesji na konferencji Microsoft Technology Summit 2006. Już wczoraj skończyła się zniżka na wstęp na konferencji, więc jeżeli ktoś nadal się nie zarejestrował, a chce i jeżeli są jeszcze miejsca (co jest już trochę wątpliwe ze względu na bardzo dużą popularność tej konferencji), będzie musiał zapłacić dużo więcej, niż było można korzystając z różnych zniżek.

Co wybrać - oto jest pytanie...

Sesji bardzo dużo, a każda wydaje się być ciekawa. Ze swojej strony tylko powiem, że najbardziej przypadły mi do gustu sesje Rafała Łukawieckiego, Freda Baumhardta. Niestety nie potrafię się rozdwoić jak to będzie robić Rafał Łukawiecki, więc musiałem podjąć trudną decyzję i wybrać tylko jedną sesję w danych godzinach.

Z drugiej strony, jestem bardzo ciekawy jak to Rafał zrobi. W środę w godzinach od 14.15 do 15.15 prowadzi dwie sesje! :) Ale tak to tylko w Erze...

Wybór trudny, ale w końcu musiałem się na coś zdecydować i tak oto będę na sesjach:

 1. Laboratorium: Windows Server/Longhorn-Network Access Protection – co każdy powinien wiedzieć Nataniel Zieliński + Adrian Kaczmarczyk
 2. Laboratorium: Windows Server/Longhorn-ServerCore w Windows Server Code Name “Longhorn” Nataniel Zieliński + Adrian Kaczmarczyk
 3. Zaawansowane zarządzanie Active Directory – Krok w przyszłość Grzegorz Szafrański
 4. Windows Server/Longhorn: Nowa generacja usług sieciowych w Windows Vista i Windows Server Code Name „Longhorn” Nataniel Zieliński + Adrian Kaczmarczyk
 5. Bezpieczeństwo: Poznaj powody dla których ISA Server 2006 jest najlepszym rozwiązaniem firewall, VPN i Proxy dla Twojej firmy (szczególnie jeżeli masz oddziały!) Fred Baumhardt
 6. Programowanie gier z wykorzystaniem DirectX Mateusz Kierepka
 7. Windows Server/Longhorn: Nowa generacja usług Active Directory Tomasz Krajewski
 8. IPv6 i NG TCP/IP w Windows Vista Rafał Łukawiecki
 9. Laboratorium: System Center-Monitorowanie Active Directory w środowisku wieloserwerowym Piotr Piasecki + Paweł Wolański

Jak widać przeważają u mnie sesje poświęcone Viście i Longhornowi serwer. A gdzieś pomiędzy to wplątało mi się bezpieczeństwo (ISA 2006 i Fred Baumhardt - tej sesji nie mógłbym przepuścić), oraz programowanie grafiki (DirectX) co mnie trochę kiedyś zainteresowało i chętnie bym się czegoś nowego dowiedział.

Jeżeli ktoś jeszcze nie utworzył swojego harmonogramu na MTS 2006, to radze się pospieszyć, ponieważ niektóre sesje mogą szybko zostać zapełnione!

Konferencja MTS 2006

sobota, 22 lipca 2006

Internet Explorer Administration Kit 7 jest to pakiet umożliwiający dostosowanie ustawień programu Internet Explorer w wersji 7 dla użytkowników. Dzięki temu można przygotować gotową paczkę z IE 7, wraz ze wszystkimi ustawieniami.

Podobną funkcjonalność oferuje już Firefox, który postanowił w maju udostępnić Client Customization Kit, pozwalający na modyfikację zachowania i wyglądu wielu elementów programu.

Poprzez IEAK możliwe jest ustawienie między innymi strony głównej przeglądarki, oraz feedów użytkownika.

Oba rozwiązania umożliwiają przygotowaną przeglądarkę łatwo zainstalować na przykład na wszystkich komputerach w firmie, wraz ze wszystkimi ustawieniami jakie tylko zdecydujemy się zmodyfikować.

http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/ie/ieak7/default.mspx

Więcej informacji: IEBlog: IEAK 7 Beta 3 is now available

piątek, 30 czerwca 2006

Dostępna jest już 3. publiczna beta nowej przeglądarki Microsoftu (build numer 7.0.5450.4). Dostępne są następujące wersje:

 • Wersja dla Windows XP SP2 (12.52 MB)

 • Wersja dla Windows Server 2003 SP1 (12.48 MB)

 • Wersja dla Windows Server 2003 ia64 (Itanium) (31.31 MB)

 • Wersja dla Windows x64 (24.56 MB)

Dlaczego wszystkie 64. bitowe wersje produktów Microsoftu są zawsze dużo większe od zwykłych wersji?

Przy okazji. Jeżeli instalujemy wersję beta nowego IE, nie instalujmy żadnych łatek do systemu. Jeżeli chcemy je zainstalować najpierw musimy usunąć IE 7, a następnie uaktualnić system.

O niektórych zmianach możemy przeczytać na blogu teamu IE - IEBlog

W nowej becie zmienione zostały niektóre ikony, wprowadzono przesuwanie tabów, lub jak kto woli zakładek, oraz poprawiono uwierzytelnianie FTP.

wtorek, 20 czerwca 2006

Już oficjalnie wiadomo gdzie odbędzie się tegoroczna impreza MTS. Zgodnie z domysłami i przeciekami, że będzie to ścisłe centrum Warszawy, krążyło już wiele plotek. Teraz mamy pewność. MTS odbędzie się na dworcu centralnym w Warszawie. Przy okazji Microsoft gwarantuje tanie noclegi w wagonach sypialnych stojących na peronie :D

Ok, koniec żartów :) MTS 2006 odbędzie się tak naprawdę w symbolu Warszawy - Pałacu Kultury i Nauki. No i noclegi nie będą w wagonach ;) tylko w hotelach (jest już dostępna lista z promocyjnymi cenami noclegów).

Co to jest MTS? Największa konferencja w Polsce skupiająca programistów, deweloperów i administratorów w jednym miejscu. Równolegle prowadzone sesje tematyczne, które może każdy sobie dobrać według zainteresowania. Masa światowej klasy specjalistów z którymi można porozmawiać. Hostessy... :)

Tych którzy byli w zeszłym roku chyba nie musze zapraszać. Było świetnie. A w tym roku będzie jeszcze lepiej. Przy okazji planowana jest przedpremiera nowego systemu operacyjnego - Windows Visty. O niej będzie dużo, a zapewne o Longhorn Serverze jeszcze więcej. Na razie musimy poczekać jeszcze trochę na agendę.

Udział w MTS 2006 to okazja do poznania aktualnych i nadchodzących trendów w technologiach Microsoft kształtujących rynek IT na całym świecie. MTS 2006 to ponadto:

 • 2 500 specjalistów IT, programistów i menadżerów IT,

 • 50 wybitnych ekspertów z Polski i zagranicy, a wśród nich między innymi:

 • Rafał Łukawiecki i Fred Baumhardt,

 • Ponad 60 sesji technicznych na różnych poziomach zaawansowania, stanowiących przekrój przez wszystkie technologie Microsoft,

 • Możliwość dopasowania indywidualnego harmonogramu konferencji do zainteresowań

 • Laboratoria i warsztaty (około 70 stanowisk),

 • Ponad 30 stoisk wystawienniczych czołowych firm z branży IT.

Dodatkowo dla czytelników WSS.pl specjalna zniżka. Więcej informacji pod adresem http://wss.pl/Articles/7779.aspx

Termin: 24-25 października 2006

Miejsce: Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Strona główna konferencji: http://www.konferencjamts.pl/index.asp

Obecność: Obowiązkowa

[update] Jakby ktoś był tak miły, to przy rejestracji na konferencję może podać mój adres email jako osobę polecajacą - hermanluk(at)wss(dot)pl
Z góry dzięki :)

Dostępny do pobrania jest już Windows Live Messenger! Microsoft postanowił w końcu go wydać i to w dodatku jako pierwszy końcowy produkt z linii live.

Pobrać możemy go pod adresem:

http://download.microsoft.com/download/3/e/0/3e0467fc-a26f-4001-b352-cd1a274f957b/EN/Install_Messenger.exe

Nowy Messenger to nie tylko sam komunikator, ale również połączenie z technologiami współtworzącymi całą sieć live budowaną wciąż przez Microsoft.

http://ideas.live.com/whatis.aspx

sobota, 17 czerwca 2006

Założyciel firmy Microsoft pracujący dotychczas na stanowisku Chief Software Architect - Bill Gates postanowił o zmianie swojego stanowiska.

Począwszy od lipca 2008 r. rola Gatesa w Microsoft ograniczy się jedynie do zasiadania w radzie nadzorczej oraz doradztwa przy kluczowych projektach.

Dotychczasowe stanowisko Gatesa obejmie Ray Ozzie, który przez okres przejściowy dwóch najbliższych lat będzie pracował razem poprzednikiem przejmując stopniowo jego obowiązki. Po tym okresie głównym działaniem Gatesa będzie prowadzenie Bill & Melinda Gates Foundation założonej w 2000 roku.

niedziela, 28 maja 2006

Razem z wyjściem wersji Beta 2 Windows Visty, Microsoft postanowił rozdzielić wersje IE7 dla systemu Windows XP i Vista. Odtąd przeglądarka w Viście ma mieć dodatkowo znak plusa symbolizujący dodatkowe funkcje dostępne w Viście: Protected Mode, Parental Controls i improved Network Diagnostics.

Przeglądarki te będą budowane na jednym silniku i nie będzie między nimi żadnych różnic w wyświetlaniu stron, poza zwiększeniem bezpieczeństwa w IE7 dzięki nowej funkcjonalności Visty.

Jeżeli będziemy potrzebowali rozróżnić obie przeglądarki, będzie to możliwe poprzez nagłówek User-Agent:

 • IE7+ w Windows Vista: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0)
 • IE7 w Windows XP: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1)

Takie oznaczenie wydaj mi się nienajlepszym posunięciem. Dotychczas znak plusa przy nazwie przeglądarki oznaczało "i późniejsze", co w tej chwili stworzy mętlik. Z drugiej strony taki tekst pisało się kiedyś, gdy strony były budowane "for IE4+". Teraz już się tak nie powinno robić, nawet nie można. Strona powinna być dostępna. Dostępna w kontekście pisania zgodnie ze standardami, oraz dopasowywania dodatkowo do konkretnych przeglądarek, które nie zawsze wyświetlają strony w ten sam sposób (patrz: box model).

Innym minusem ogólnie na rozdrabnianie wersji dla Windows XP i Vista będzie myśl użytkowników XPeka, że dostają produkt gorszy. Przecież "plus" oznacza wersję bogatszą, pełniejszą, itd. A skoro płacimy za IE7 to dlaczego mamy dostać wersję uboższą?

Jeszcze inną sprawą będzie SP3 dla XP. Może Microsoft wprowadzi w nim ochronę rodzicielską dla IE taką jak w Viście? Albo Protected Mode? Wtedy dział pomocy będzie miał pełne ręce roboty ustalaniem z czego korzysta użytkownik.

Chyba lepiej było by nazwać przeglądarkę IE 7V dla systemu Vista.

Beta 3 nowego Internet Explorera udostępniona zostanie latem tego roku, a wersja RTM pojawi się na grudzień.

IE8 ma mieć lepsze wsparcie sieci oraz re-renderingu.

Od wersji 7 Internet Explorer ma się pokazywać w cyklach rocznych. Pewnie wielu teraz interesuje dlaczego Microsoft dopiero teraz się zdecydował na ten krok?

Oczywiście głównym bodźcem była strata części rynku poprzez konkurencję z Firefoxem i Operą. Przeglądarka, która nie obsługiwała poprawnie standardów, a dodatkowo zintegrowana głęboko z systemem nie miała możliwości uaktualniania nie będzie w stanie utrzymać się na rynku.

Teraz ma się to zmienić. Począwszy od IE7, kolejne wersje przeglądarki nie będą aż tak głęboko zintegrowane z systemem, umożliwiając podmianę lub aktualizację najważniejszych plików jądra przeglądarki, które dotychczas były blokowane przez system. Dlatego właśnie MS nie robił nic tak długo z przeglądarką, latając tylko co jakiś czas dziury, o których się wciąż głośno mówi.

Dzięki większej niezależności przeglądarki od systemu, programiście z IE Teamu mają możliwość większego i częstszego wpływu na dokonywane zmiany. Dotąd gdy chcieli wprowadzić jakąś nową funkcjonalność musieli czekać do kolejnego SP. Już tak nie będzie.

Mam nadzieję ze dzięki temu IE podźwignie nieco "kulturę" stron internetowych, zmuszając programistów do pisania kodu dostępnego.

wtorek, 23 maja 2006
 1. Wpisując w okienko uruchom ([Win]+[R]) kropkę, dwie, lub trzy, możemy włączyć odpowiednio explorator z profilem użytkownika, folder Documents and Settings lub dostać się do Mojego Komputera.
 2. Wpisując odpowiednie komendy, możemy uruchomić dowolny panel:
  Add/Remove Programs control appwiz.cpl
  Date/Time Properties control timedate.cpl
  Display Properties control desk.cpl
  FindFast control findfast.cpl
  Fonts Folder control fonts
  Internet Properties control inetcpl.cpl
  Keyboard Properties control main.cpl keyboard
  Mouse Properties control main.cpl
  Multimedia Properties control mmsys.cpl
  Network Properties control netcpl.cpl
  Password Properties control password.cpl
  Printers Folder control printers
  Sound Properties control mmsys.cpl sounds
  System Properties control sysdm.cpl
 3. Wpisując w okienku Uruchom "Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks" możemy wykonać czynności normalnie przeznaczone do wykonywania w czasie Idle systemu, dzięki czemu na przykład start systemu będzie szybszy. Więcej o tym poleceniu możemy przeczytać pod adresem http://episteme.arstechnica.com/.
 4. Możemy sobie dodac do menu kontekstowego w exploratorze opcję defragmentacji. Wystarczy utworzyć sobie plik *.inf o zawartości:
  [version] signature="$CHICAGO$"

  [DefaultInstall]
  AddReg=AddMe

  [AddMe]

  HKCR,"Drive\Shell\Defrag\command",,,"DEFRAG.EXE %1"
  A następnie zainstalowac ten plik klikając prawym na nim i wybierajac zainstaluj. Aby usunąć tą funkcję wystarczy otworzyć regedit i usunąć gałąź Defrag z HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell\.
piątek, 05 maja 2006

Jest już dostępny kolejny build wersji beta nowego MSN'a. Wersja 8 pod zmienioną nazwą na Windows Live Messenger, sugerującą połączenie z innymi usługami live wprowadzanymi przez Microsoft, prezentuje się już całkiem okazale.

Jak zwykle dużo o samym komunikatorze i zmianach w kolejnych buildach możemy przeczytać na blogu Inside Windows Live Messenger

Pobrać można go wchodząc na stronę http://ideas.live.com/ lub bezpośrednio z adresu http://g.msn.com/1csbeta/Mess80_EN

Przy okazji. Jak sprawdzić czy problem z zalogowaniem się do Windows Live Messengera wynika z naszego połączenia z Internetem, czy awaria leży po stronie serwerów WLM'a?

Wystarczy odwiedzić stronę http://status.messenger.msn.com/Status.aspx by się przekonać jaki status mają te serwery.

sobota, 04 marca 2006

Wszyscy spodziewali się (przynajmniej ja się spodziewałem :), że 2 marca dowiemy się już oficjalnie co to takiego to Origami. No niestety trzeba jeszcze poczekać. Na stronie zmieniło się już jednak. Teraz możemy oglądać "week 2", chociaż nadal nie mówi on nic o żadnym urządzeniu, tylko o czymś co jest wszędzie gdzie jesteś ty. No to teraz czekamy do 3.9.06

Nieco więcej możemy przeczytać na portalu CNET News.com

Kilka dni temu pojawiła się nowa wersja Live Messenger Beta. Na pierwszy rzut oka znacząco polepszył się wygład zewnętrzny komunikatora. Dodatkowo wreszcie mamy różne ikonki stanów (chociaż są one jeszcze ze starego messengera). Ze zmian które zostały wprowadzone, należy wymienić:

 • Można zobaczyć status transferu plików jakie udostępniasz w Sharing Folders.

 • Do menu File/Edit/Actions/Tools/Help można dostać się klikając przycisk obok przycisku minimalizacji w głównym oknie programu/konwersacji

 • Kolorowanie całego okna programu, a nie tylko nagłówka

 • Kontakty segregowane w według kolejności z jaką rozmawiałeś z danymi osobami, alfabetycznie lub po statusie.

 • Ulepszona funkcja "Add a Contact".

 

Messenger Live Beta

Więcej na blogu http://spaces.msn.com/MessengerSays/PersonalSpace.aspx

 
1 , 2