View Łukasz Herman's LinkedIn profileView my profile

statystyki www stat.pl

czwartek, 29 września 2011

Zacząłem bawić się w konfigurację WSUSa. Wszystko fajnie działało, dopóki na jednej z maszyn jedna z aktualizacji nie chciała się zalogować. Restarty nie pomagała, a co gorsza Server Manager nie potrafił wyświetlić zainstalowanych ról plując błędem.

Rozwiązanie jest bardzo proste i ciekawe. A odpowiada za nie KB947821. Instalując ten pakiet, skanuje on i nawet poprawia błędy!

Szczegóły jak sobie radzić z błędami, gdy któraś z poprawek nie chce się zainstalować znajdziemy pod adresem How to fix Server Manager Errors after installing updates (HRESULT:0x800F0818 / HRESULT:0x800B0100)

U mnie wystarczyło odpalić instalację poprawki, żeby w logu przeczytać że znaleziono jeden błąd i go poprawiono :)

Co ciekawe na kilkanaście serwerów, błąd ten pojawił się już na dwóch. Ciekawe co jak zacznę używać WSUSa na większą skalę? 

środa, 21 września 2011

Rozpoczęcie pracy z PowerShellem nie jest moim zdaniem proste. Przynajmniej ja miałem duży problem zanim zrozumiałem jak to mniej więcej działa.

Najważniejszą informacją jest to, że w Windows 7 i Windows Server 2008 R2 znajduje się domyślnie zainstalowany PowerShell 2. Ponadto mamy również dostęp do przydatnego edytora skryptów - Windows PowerShell ISE. Warto o tym wiedzieć, bo ja dotąd ręcznie szlifowałem skrypty w Notepad++ nie zdając sobie sprawy, że mam lepsze narzędzie pod nosem ;)

Druga sprawa to uruchamianie skryptów. Domyślnie, jeżeli mam skrypt w pliku tekstowym, nie możemy go uruchomić w najprostszy sposób. Jest to zabezpieczone w odpowiedni sposób, żeby przypadkiem nieświadomie nie uruchomić jakiegoś skryptu. Dlatego często tworzę sobie specjalny skrót uruchamiający skrypt:

%SystemRoot%\system32\WindowsPowerShell\v1.0\powershell.exe -ExecutionPolicy bypass -noexit -File script.ps1

PowerShell posiada wiele modułów, w tym do zarządzania Active Directory lub Exchange. Jeżeli znajdziemy w internecie skrypt korzystający z tych modułów, może się okazać że u nas to nie chce działać.

Wynika to z braku zaimportowanych modułów. Możemy zaimportować je ręcznie, bądź skorzystać z specjalnej, predefiniowanej konsoli PowerShella, która automatycznie ładuje potrzebne moduły. Po instalacji AD lub Exchange, pojawiają się w systemie odpowiednie skróty do tych predefiniowanych konsol (najlepiej szukać ich w narzędziach administracyjnych).