View Łukasz Herman's LinkedIn profileView my profile

statystyki www stat.pl

piątek, 30 czerwca 2006

Instalacja Visty, jak na razie, jest mało konfigurowalna, przez co nie ma z nią problemów. Jedyne co jest potrzebne, to odpowiednia ilość wolnego miejsca na dysku.

Biorąc to pod uwagę przygotowałem sobie specjalną partycję 8GB na Vistę, po czym okazało się, że to jednak jest za mało, A nie chciałem pozbywać się XPeka aby miec dostępną większą pustą partycję. Vista miała działać jako drugi system. W końcu się poddałem i zainstalowałem ją na mojej partycji z danymi, gdzie miałem trochę więcej wolnego miejsca. Nienajlepszy pomysł łączyć system z innymi aplikacjami i danymi na jednej partycji. No ale trudno.

Jak już wcześniej pisałem o Viście, nie przypadła mi ona za bardzo do gustu. W końcu znalazłem trochę czasu i postanowiłem ją usunąć.

Najpierw pozbyłem się boot managera Visty, nadpisując go odpowiednikiem z XP. Można to prosto zrobić poprzez uruchomienia komputera z płyty z Windows XP i przechodząc do konsoli odzyskiwania. Tu mała uwaga. Instalując Vistę, swoją partycję systemową ustawiła ona jako dysk C, a partycja z Windows XP widoczna była jako D. Pod WinXP miałem dokładnie odwrotnie ;) W konsoli odzyskiwania widoczne są dwa systemy Windows, nie wiadomo który jest który. Na szczęście systemy się tam układają po kolei jak były zainstalowane. A może to dlatego, że XP jest wcześniej na dysku (wcześniejsza partycja)? Niemniej jednak Windows XP był pod numerem 1, a Vista jako 2.

Będąc juz zalogowanym w Recovery Console wystarczy jedno polecenie - fixboot. Po tym Windows XP będzie się uruchamiał od razu, bez możliwości wyboru Visty.

Gorzej było z plikami Visty. Partycji sformatować nie mogłem, bo mam na niej dane, więc trzeba było poszukać innego sposoby aby usunąć pliki kurczaczka z dysku. Zwykła próba usunięcia spod Windowsa XP serwowała komunikat "Odmowa dostępu". W końcu skorzystałem z ERD Commandera, który nie miał żadnych problemów z usuwaniem śmieci po Viscie.

13:00, hermanluk , Windows
Link Dodaj komentarz »

Dostępna jest już 3. publiczna beta nowej przeglądarki Microsoftu (build numer 7.0.5450.4). Dostępne są następujące wersje:

 • Wersja dla Windows XP SP2 (12.52 MB)

 • Wersja dla Windows Server 2003 SP1 (12.48 MB)

 • Wersja dla Windows Server 2003 ia64 (Itanium) (31.31 MB)

 • Wersja dla Windows x64 (24.56 MB)

Dlaczego wszystkie 64. bitowe wersje produktów Microsoftu są zawsze dużo większe od zwykłych wersji?

Przy okazji. Jeżeli instalujemy wersję beta nowego IE, nie instalujmy żadnych łatek do systemu. Jeżeli chcemy je zainstalować najpierw musimy usunąć IE 7, a następnie uaktualnić system.

O niektórych zmianach możemy przeczytać na blogu teamu IE - IEBlog

W nowej becie zmienione zostały niektóre ikony, wprowadzono przesuwanie tabów, lub jak kto woli zakładek, oraz poprawiono uwierzytelnianie FTP.

poniedziałek, 26 czerwca 2006

Dokładnie pół roku temu, 26 grudnia założyłem bloga. Aż się dziwię, że wytrzymałem tak długo. Założyłem go w długi świąteczny wieczór, chcąc nieco zaistnieć w sieci. Czy to był dobry wybór niech każdy sam oceni.

Padło na blox.pl, bo akurat ten serwis mi się "przypałętał". Najlepiej się też prezentował na tle innych. Chociaż ideałów nie ma i brakuje mi tu paru drobiazgów. Może niedługo się to zmieni?

Przez te 6 miesięcy przewinęło się nieco ludzi przez ta stronę. Niektórzy nawet wracają. Jest to na pewno dla mnie jakiś sukces. Szkoda tylko że blox nie ma bardziej zaawansowanych statystyk, przez co kilka dni temu postanowiłem skorzystać z zewnętrznego serwisu je oferującego. Dobrze jest w końcu wiedzieć czy ktoś to czyta co piszę i ile tych osób mniej więcej jest.

Informatyka wkracza już w każdy zakątek życia człowieka. Informatyka to już nie tylko sucha technologia, to społeczności, ludzie, guru. Ten weblog jest moją namiastką wpłynięcia na kształtowanie wszystkiego czym się interesuję, co robię, co mnie zaciekawi, czasem zadziwi. Blog ten przeznaczam dla społeczności internetowych - dla czytelników. Dla tych, którzy chcą poznać coś nowego, spojrzeć na niektóre rzeczy z innej perspektywy. Informatyka to coś co mnie pasjonuje. "Moja" informatyka to serwery i administracja nimi, ale z drugiej strony to również programowanie i deweloperstwo.

Postawiłem sobie kilka założeń:

 • pisać to co myślę, a nie to co inni myślą/mówią/piszą

 • pisać o tym, co mnie zaciekawi

 • pisać nie tylko newsy, ale również o codziennych problemach

 • wytrzymać jak najdłużej

Nazywam się Łukasz Herman. Jestem ...

Ciekaw jestem, ile w ogóle osób wie kim ja jestem? No tak bloggerem. Kimś kto interesuje się trochę technologiami firmy Microsoft. Ktoś kto nie wie czy programować, czy administrować serwerem. A może jeszcze coś się znajdzie?

Od dłuższego czasu mam związek z portalem WSS.pl, Wcześniej jeszcze z Windows2003.pl. Od dłuższego czasu tam sprzątam, pełniąc funkcję moderatora. Dzięki temu mam również jakiś wpływ na to co się dzieje na portalu, również od strony technicznej. Pewnie dużo osób właśnie przez portal trafiło na tego bloga.

Długi kontakt z portalem miał na mnie duży wpływ. Nauczyłem się tam dużo, czytając setki wątków. Część z tego wyniosłem i mogę się wiedzą dzielić z innymi pisząc bloga. Jeszcze jedna strona internetowa miała i ma na mnie ogromny wpływ - google. Mój mózg już się niemal integruje z nią, a Opera pomaga w szybkim wyszukiwaniu (poprzez magiczną literkę "g" w pasku adresu).

Przez pół roku istnienia webloga, zacząłem zwracać większa uwagę na blogsferę. Która jest w Polsce naprawdę dobrze rozwinięta. Nie trudno znaleźć interesujący blog. Dużo się dzieje, dużo ludzi pisze, powstaje dużo interesujących blogów.

Ile jeszcze EvolutiOn będzie istnieć?

czwartek, 22 czerwca 2006

Pewnie mało kto wie, jaką ciekawą opcję Microsoft "ukrył" w Windows Resource Kit Tools. Zarejestrowanie pliku Acctinfo.dll dodaje do przystawki Active Directory Users and Computers dodatkową zakładkę - Additional User Information, wyświetlającą miedzy innymi SID użytkownika, datę ostatniej zmiany hasła, oraz kiedy użytkownik ostatnio się logował.

Po instalacji RK Tools najlepiej sobie przekopiować plik Acctinfo.dll do folderu %systemroot%\system32 a następnie zarejestrować go w systemie za pomocą polecenia:

regsvr32 %systemroot%\system32\acctinfo.dll

Robimy to na komputerze na którym będziemy otwierali przystawkę Active Directory Users and Computers. Nie musi to być kontroler domeny.

wtorek, 20 czerwca 2006

IBM wypuścił właśnie na świat swoje najnowsze bazodanowe dziecko - DB2 już w wersji 9 - o nazwie kodowej Viper.

Dostępna ona jest w kliku wersjach, dla:

 • klientów korporacyjnych (DB2 Enterprise, DB2 Workgroup),
 • małych i średnich przedsiębiorstw (DB2 Express)
 • dla twórców oprogramowania (DB2 Express-C), która jest wersją darmową.

Z bazą DB2 Express-C można się łatwo zapoznać pobierając darmową edycję DB2 Express-C

Na pierwszy rzut oka baza bardzo ciekawa. Szczególną uwagę warto poświęcić obsłudze XML, która jest wbudowana w tą bazę. Jeżeli ktoś jest chętny do rozpoczęcia pracy z DB2 Viper, to jest na to bardzo fajny artykuł - Get off to a fast start with DB2 Viper.

Najnowsza wersja Opery przedstawia się wspaniale. Wcześniej już nieco pisałem o niej mając do dyspozycji wersję beta. Teraz, gdy jest już pełna i to nawet polska wersja, Opera przedstawia się jeszcze ciekawiej.

Chociażby blokowania zawartości (reklam) na stronie. Wystarczy kliknąć prawy klawiszem myszy i wybrać zablokuj. A dostępnych jest dużo więcej ciekawych rzeczy: http://opera.com/products/desktop/

Pobierz Operę 9

http://opera.com/

Już oficjalnie wiadomo gdzie odbędzie się tegoroczna impreza MTS. Zgodnie z domysłami i przeciekami, że będzie to ścisłe centrum Warszawy, krążyło już wiele plotek. Teraz mamy pewność. MTS odbędzie się na dworcu centralnym w Warszawie. Przy okazji Microsoft gwarantuje tanie noclegi w wagonach sypialnych stojących na peronie :D

Ok, koniec żartów :) MTS 2006 odbędzie się tak naprawdę w symbolu Warszawy - Pałacu Kultury i Nauki. No i noclegi nie będą w wagonach ;) tylko w hotelach (jest już dostępna lista z promocyjnymi cenami noclegów).

Co to jest MTS? Największa konferencja w Polsce skupiająca programistów, deweloperów i administratorów w jednym miejscu. Równolegle prowadzone sesje tematyczne, które może każdy sobie dobrać według zainteresowania. Masa światowej klasy specjalistów z którymi można porozmawiać. Hostessy... :)

Tych którzy byli w zeszłym roku chyba nie musze zapraszać. Było świetnie. A w tym roku będzie jeszcze lepiej. Przy okazji planowana jest przedpremiera nowego systemu operacyjnego - Windows Visty. O niej będzie dużo, a zapewne o Longhorn Serverze jeszcze więcej. Na razie musimy poczekać jeszcze trochę na agendę.

Udział w MTS 2006 to okazja do poznania aktualnych i nadchodzących trendów w technologiach Microsoft kształtujących rynek IT na całym świecie. MTS 2006 to ponadto:

 • 2 500 specjalistów IT, programistów i menadżerów IT,

 • 50 wybitnych ekspertów z Polski i zagranicy, a wśród nich między innymi:

 • Rafał Łukawiecki i Fred Baumhardt,

 • Ponad 60 sesji technicznych na różnych poziomach zaawansowania, stanowiących przekrój przez wszystkie technologie Microsoft,

 • Możliwość dopasowania indywidualnego harmonogramu konferencji do zainteresowań

 • Laboratoria i warsztaty (około 70 stanowisk),

 • Ponad 30 stoisk wystawienniczych czołowych firm z branży IT.

Dodatkowo dla czytelników WSS.pl specjalna zniżka. Więcej informacji pod adresem http://wss.pl/Articles/7779.aspx

Termin: 24-25 października 2006

Miejsce: Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Strona główna konferencji: http://www.konferencjamts.pl/index.asp

Obecność: Obowiązkowa

[update] Jakby ktoś był tak miły, to przy rejestracji na konferencję może podać mój adres email jako osobę polecajacą - hermanluk(at)wss(dot)pl
Z góry dzięki :)

Dostępny do pobrania jest już Windows Live Messenger! Microsoft postanowił w końcu go wydać i to w dodatku jako pierwszy końcowy produkt z linii live.

Pobrać możemy go pod adresem:

http://download.microsoft.com/download/3/e/0/3e0467fc-a26f-4001-b352-cd1a274f957b/EN/Install_Messenger.exe

Nowy Messenger to nie tylko sam komunikator, ale również połączenie z technologiami współtworzącymi całą sieć live budowaną wciąż przez Microsoft.

http://ideas.live.com/whatis.aspx

niedziela, 18 czerwca 2006

Szczególnie gdy korzystamy z maszyn wirtualnych, wirtualizując część naszej testowej sieci, w gąszczu otwartych okien fajnie by było od razu widzieć na jaką stację się przełączyliśmy. Oczywiście jest dużo programów umożliwiających wyświetlanie dynamicznie tapety z takimi informacjami jak nazwa stacji, ip, itp. Tylko czy zawsze potrzebujemy tego? Ja obstaję zawsze za tym, że najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Wystarczy jeden skrypcik, zmieniający nazwę ikonki Mój komputer na prawdziwą nazwę komputera. Czy to jest wygodne? Myślę że tak, dzięki temu często łatwo mi się połapać na jakiej stacji jestem.

Const MY_COMPUTER = &H11&
Set objNetwork = CreateObject("Wscript.Network")
strComputer = objNetwork.ComputerName
Set objShell = CreateObject("Shell.Application")
Set objFolder = objShell.Namespace(MY_COMPUTER)
Set objFolderItem = objFolder.Self
objFolderItem.Name = strComputer

Oczywiście nie jest to operacja nieodwracalna. Zawsze gdy będziemy chcieli wrócić do poprzedniej nazwy pod ikonką, będziemy mogli również skorzystać z jednego skryptu, niezależnie od wersji językowej systemu.

Const MY_COMPUTER = &H11&
Set objShell = CreateObject("Shell.Application")
Set objFolder = objShell.Namespace(MY_COMPUTER)
Set objFolderItem = objFolder.Self
objFolderItem.Name = strComputer

Pliki zapisujemy oczywiście z końcówką .vbs

sobota, 17 czerwca 2006

Założyciel firmy Microsoft pracujący dotychczas na stanowisku Chief Software Architect - Bill Gates postanowił o zmianie swojego stanowiska.

Począwszy od lipca 2008 r. rola Gatesa w Microsoft ograniczy się jedynie do zasiadania w radzie nadzorczej oraz doradztwa przy kluczowych projektach.

Dotychczasowe stanowisko Gatesa obejmie Ray Ozzie, który przez okres przejściowy dwóch najbliższych lat będzie pracował razem poprzednikiem przejmując stopniowo jego obowiązki. Po tym okresie głównym działaniem Gatesa będzie prowadzenie Bill & Melinda Gates Foundation założonej w 2000 roku.

czwartek, 15 czerwca 2006

Jeżeli napiszemy w notatniku jakąkolwiek kombinację liter w postaci 4-3-3-5 (np. 'AAAA BBB CCC DDDDD'), zapisany plik zostanie przekształcony do formatu Unicode, przez co będzie raczej nieczytelny po otwarciu ;)

Ciekawe czy Microsoft to kiedyś naprawi?

wtorek, 13 czerwca 2006

Microsoft już od pewnego czasu pracuje nad systemem przeznaczonym dla słabszych komputerów. Ale z góry uprzedzam, że tylko nieco słabszych. Patrząc na zapowiedziane minimalne wymagania można dojść do innego wniosku niż Microsoft (64MB RAM, 500MB miejsca na dysku).

Nie będzie to na pewno żaden cienki klient. Nie będzie to również zwykły, dopracowany XP. Będzie miał mnóstwo ograniczeń. Jedyną jego zaletą ma być bezpieczeństwo.

Windows Eiger

Czy będzie bezpieczny? To możliwe w pewnym stopniu. W końcu nie uruchomimy na nim Office'a, nie zainstalujemy naszych aplikacji biznesowych. Komu taki system, na którym nic nie zrobimy? Podobno ktoś to będzie chciał instalować na słabszych komputerach, aby podnieść bezpieczeństwo do poziomu XP z SP2. Na pewno lepsze to będzie niż Windows 9X, ale jestem ciekawy kto się na to zdecyduje. Kto stwierdzi, że bezpieczeństwo jest ważniejsze od używalności?

Tak, bezpieczeństwo jest ważne, ale po co zabezpieczać coś z czego nikt nie będzie korzystać? Chociaż będzie tym można zarządzać zdalnie, WMI również ma być dostępne.

Dostępny będzie także klient usług terminalowych. Tylko czy warto dla samego klienta usług terminalowych zaopatrzyć się w taki system? Lub dla tych skromnych Office Viewers? Moim zdaniem nie.

20:34, hermanluk , Windows
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 11 czerwca 2006

Wiadomo już, że WinFX, o którym dużo się mówi wraz z Vistą, będzie oficjalnie nazywał się .NET Framework 3.0

.NET Framework 3.0 będzie to dokładnie to samo co poprzednio znaliśmy jako WinFX. Będzie on zawierał wciąż te same technologie takie jak ADO.NET, ASP.NET, WinForms i CLR (wciąż w wersji 2.0).

Z nowych elementów w skład tego frameworka dla programistów wchodzić będą:

 • Windows Presentation Foundation (WPF)
 • Windows Communication Foundation (WCF)
 • Windows Workflow Foundation (WF)
 • Windows CardSpace (WCS) wcześnie znany jako "InfoCard"

Zmiana nazwy podyktowana został chęcią pozostania przy jednaj stałej konwencji nazewniczej, nie wprowadzając zbędnego zamieszania wokół WinFX. Technologia się nie zmienia, tylko ubogaca.

WinFX .NET Framework 3.0

Nowy .NET Framework dostępny ma być również dla systemów Windows XP i Windows Server 2003.

Tworzenie oprogramowania wykorzystującego najnowszą wersję .NET'a umożliwi nam Visual Studio “Orcas” (następne VS po wersji 2005).

sobota, 10 czerwca 2006

Microsoft postanowił w końcu udostępnić publicznie wersję beta 2 systemu Windows Vista szerokiemu spektrum użytkowników. Dotąd wersja beta dostępna była dla beta testerów, oraz posiadaczy licencji MSDN i TechNet. W chwili obecnej każdy może pobrać Vistę, ale liczy się tylko szczęście, ponieważ Microsoft nie chce zwiększyć szybkości wysyłania ze względu na możliwy paraliż internetu.

Zainteresowani przetestowaniem pierwszej kobiety wśród systemów Microsoftu mogą pobrać wersję 32 i 64 bitową. Ze względu na małe szanse pobrania Visty nie będą podawał bezpośrednich linków. W zasadzie one teraz i tak nie działają. Jednakże jakby ktoś chciał mimo to spróbować to na WSS.pl są one dostępne.

W zdecydowanie lepszej sytuacji są beta testerzy, którzy bez problemów mogą pobierać Vistę, jak i również inne bety.

Tak się składa, że również jestem beta testerem, i chyba nie zostanę zlinczowany jeżeli powiem że będę testować polską wersję tego systemu. Mam nadzieję, że moje testowanie wpłynie jakoś znacząco na lokalizacje Visty do polskich warunków i nie będzie kfiatkuf jakie zdarzały się w wersjach wcześniejszych.

Pewnie niektórzy się mogą dziwić, skąd polska wersja juz teraz, skoro wersja angielska jeszcze nie jest gotowa. Otóż wcale nie jest tak, że wersja angielska jest tłumaczona gdy już będzie gotowa, lecz wersje w poszczególnych językach są tworzone na bieżąco.

Mimo mojego "super szybkiego" dostępu do internetu staram się właśnie pobrać tą betę. Transfer jest stabilny, ciekawe tylko czy moja cierpliwość tyle wytrzyma :)

Bardzo chciałbym przetestować wersję 64-bitową, ponieważ taki mam procesor. Niestety byłbym wtedy zmuszony do wykorzystania tego systemu wyłącznie offline, ponieważ producent mojej karty sieciowej - MSI - nie kwapi się do tego, aby wypuścić jakąkolwiek wersję sterownika pod 64 bity... A testować najlepiej będzie w codziennym użytkowaniu, więc dostęp do internetu jest niemal wymagany.

10:54, hermanluk , Windows
Link Dodaj komentarz »
sobota, 03 czerwca 2006

Kiedy takie postępowanie może mieć sens? Na przykład gdy użytkownicy korzystają z drukarki sieciowej podłączonej na serwerze. Czasem zachodzi potrzeba, aby mogli oni zatrzymać usługę Bufor wydruku (Print Spooler) aby wyczyścić wszystkie zadania drukowania, które gdzieś utknęły. Lokalnie mogą to zrobić bez żadnego problemu. Co jednak gdy mają to wykonać zdalnie? Zamęczenie administrator jest wtedy bardzo silnie uargumentowany aby umożliwić użytkownikom zdalne zarządzanie tą usługą.

Oczywiście jest to możliwe. Tylko podstawowe pytanie: Czy jesteś świadomy tego co chcesz zrobić? dawanie użytkownikom jakichkolwiek uprawnień na serwerze nie jest najlepszym pomysłem. Oczywiście zabezpieczać się da, ale żadne zabezpieczenie nie daje 100% pewności, że jutro nie zostanie ujawniona jakaś luka w tym co zrobisz.

Lista ACL

Przechodząc do rzeczy, usługi obowiązują takie same prawa jak inne obiekty w systemie. Dlatego też można decydować o ich uprawnieniach dzięki listom kontroli dostępu (ACL). Są one w formacie SDDL, którego znajomość może być przydatna przy konfigurowaniu usługi.

ACL dla usług, razem z całą ich konfiguracja znajdziesz zawsze w rejestrze. Edytując tam poszczególne wpisy możesz kontrolować wszystkie usługi, oraz sterowniki w systemie.

Konfigurację usług znajdziesz w gałęzi HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\CurrentControlSet\Services (znajdziesz tam również usługę Spooler o która nam chodzi). W kluczy Security masz zapisaną listę kontroli dostępu.

I teraz, aby ją edytować masz dwie drogi, zależnie od tego czy masz domenę, czy jej nie masz.

Rzecz jasna jeżeli masz domenę to się nie napracujesz :) 

Konfiguracja listy ACL w sieci bez katalogu AD

Jak jej nie masz, to ręcznie musisz przeprowadzić edycję listy ACL usługi Spooler, dodając uprawnienia Start, Stop and Restart grupie, która będzie zarządzała restartowaniem tej usługi. Aby wyświetlić aktualną ACLkę możesz skorzystać z narzędzia sc.exe wywołując go w postaci:

sc sdshow spooler

Otrzymasz w ten sposób listę ACL w formacie SDDL (czyli tym który odczytuje Service Control Manager).
Jak już utworzysz listę kontroli dostępu, dodać ją możesz korzystając z polecenia:

sc sdset spooler D:(A;;CCLCSWLOCRRC;;;AU) (A;;CCDCLCSWRPWPDTLOCRSDRCWDWO;;;BA) (A; ;CCDCLCSWRPWPDTLOCRSDRCWDWO;;;SO) (A;;CCLCSWRPWPDTLOCRRC;;;SY) S:(AU;FA;CCDCLCSWRPWPDTLOCRSDRCWDWO; ;;WD)

(to tylko przykład, twoja lista ACL będzie wygląda inaczej)

Trochę o SDDL możesz przeczytać pod adresem http://www.washington.edu/computing/support/windows/UWdomains/SDDL.html

Konfiguracja listy ACL w sieci z katalogiem AD

W wariancie optymistycznym, gdy masz domenę, możesz skorzystać z GPO. Wystarczy utworzyć nowa zasadę grupy, która będzie przypisana do SERWERA na którym będzie zatrzymywana i uruchamiana usługa.

Przechodzisz do Computer Configuration -> Windows Settings -> Security Settings -> System Services, otwierasz właściwości usługi Print Spooler, zaznaczasz Define this policy setting i ustawiasz jej stan na Manual/Automatic (jak potrzebujesz). Następnie, nadal we właściwościach tej usługi, klikasz na przycisk Edit Security. Tam dodajesz użytkownika, albo lepiej grupę, która ma mieć dostęp do tej usługi nadając jej uprawnienia Start, stop and pause. Nie zapomnij o gpupdate /force aby odświeżyć zasady. I dobrze było by się upewnić poprzez gpresult czy to GPO rzeczywiście zastosowało się do serwera.

Zdalny dostęp do Service Control Manager'a

To już prawie koniec. W tej chwili użytkownik, logując się lokalnie na serwerze może zarządzać usługą Spooler. Problem może się pojawić, jeżeli na serwerze Windows Server 2003 masz dodatek SP1. Gdy jest on zainstalowany użytkownik bez uprawnień administratora nie może zdalnie zarządzać usługą.

Ale i na to jest sposób  Wystarczy zmiana listy ACL dla usługi Service Control Managera (SCMANAGER). Również można to zrobić wykorzystując narzędzie SCM, tym razem jednak podając mu konkretną listę ACL (jej nie musisz sam tworzyć, wykonujesz tylko to polecenie na serwerze):

sc sdset SCMANAGER D:(A;;CCLCRPRC;;
;AU)(A;;CCLCRPWPRC;;;SY)(A;;KA;;;BA)S:(AU;FA;KA;;;WD)(AU;OIIOFA;GA;;;WD)

Uważaj ustawiając/wpisując listę ACL. Jeżeli zrobisz jakąś pomyłkę, możesz sobie zablokować jakikolwiek dostęp do usługi. Dodatkowo zmieniając listę ACL dla SCM'a zachowaj szczególną ostrożność, aby całe polecenie było w jednej linii. Jeżeli przez przypadek wykona się tylko fragment tej listy kontroli dostępu (poprzez przełamanie linie) możesz sobie bardzo naruszyć sprawność systemu. Dokładnie to polecenie masz również w KB907460

Zdalne zarządzanie

No i w zasadzie koniec. Teraz użytkownik może zdalnie zarządzać usługą Spooler serwera. Najlepszym i najwygodniejszym zarządzaniem usługą będzie polecenie sc, ponieważ ma ono naprawdę dużą funkcjonalność.
Wystarczy polecenie wykonywane na stacji roboczej:

sc \\NAZWA_SERWERA start spooler
sc \\NAZWA_SERWERA stop spooler

Na koniec wystarczy jeszcze udostępnić katalog PRINTERS znajdujący się na serwerze, nadając grupie zarządzającej usługą bufor wydruku uprawnienia usuwania.

Już tylko mały batch, który połączy wszystko w jednym miejscy, aby użytkownik mógł go uruchomić przeprowadzając tym samym cała operację zatrzymania usługi, wyczyszczenia bufora wydruku i ponowne uruchomienie usługi.

piątek, 02 czerwca 2006

Zainstalował ją sobie dzisiaj i musze powiedzieć, że zmiany są bardzo uprzyjemniające codzienne surfowanie po internecie.

Na pierwszy rzut oka widać, jakby coś się zmieniło mimo, że jest to ciągle ta sama opera. Tak, to ikonki :) Są nieco większe. W kwestii wizualnej również zostały dodane łagodne podświetlenia zakładek gdy najedziemy na nie kursorem. W wersji 8 też to było, ale teraz jest to subtelnie poprawione, dając dużo lepsze wrażenie.

Opera 9.0

Również renderowanie stron uległo zmianie. Nawet więcej, dużo sie zmieniło - oczywiście na plus. Podoba mi się to. Radzę każdemu przetestować jak działa np. cache'owanie stron i ich późniejsze ładowania. Świetna sprawa.

No i jedno, czego mi zawsze brakowało. Możliwość logowania korzystając z NTLM. Nareszcie mogę się logować do SharePoint Services poprzez Operę :)

Opera 9.0b2 for Windows

[Update] Wyszukiwanie zostało bardzo fajnie przygotowane. Gdy chcemy znaleźć podaną fraze na stronie, gdy już wpiszemy ctrl+f, szukaną frazę, oraz klikniemy znajdź, podświetlone zostają wszystkie wyniki na kolor zielony, a aktualnie wyszukana (pierwsza) fraza na żółto. Fajne :)

czwartek, 01 czerwca 2006

Tak sobie właśnie przeglądałem co tam jeszcze ciekawego jest w Windows Server 2003 Resource Kit, gdy natrafiłem na ten dodatek.

Dodaje on w przystawce Active Directory Users and Computers łatwą drogę do połączenia się z danym komputerem poprzez usługi terminalowe lub Remote Desktop. Wystarczy tylko wskazać konto komputera, kliknąć prawym klawiszem myszki i wybrać Remote Control.

Download Remote Control Add-on