View Łukasz Herman's LinkedIn profileView my profile

statystyki www stat.pl

piątek, 28 kwietnia 2006

Już jest po drugiej turze, w której to wziąłem udział. Fajnie że był też poranny termin, a nie tak jak w pierwszej edycji wszystkie popołudniowe. Test rozpocząłem ok. 13 godziny. Skończyłem w ostatnich sekundach ;)

Przede wszystkim dziwi mnie wynik jaki uzyskałem. Dobry wynik. Dziwi, ponieważ z CF'a mam 91,67 % chociaż nigdy się nim nie interesowałem w praktyce. Dziwne też było straszne nagromadzenie pytań, których się nie spodziewałem: TSQL, VSTO i w tym ten Compact Framework. Jakoś dużo tego było w porównaniu do bardziej dotnetowych pytań, jakich się spodziewałem.

Co chyba każdy uczestnik zauważył, były powtarzające się pytania i odpowiedzi (z pozoru). Patrzę na pytanie, czytam, no przecież już na nie odpowiedziałem. No to szukam odpowiedzi, a tu zupełnie inne niż poprzednio. Musiałem zacząć literować pytania i odpowiedzi aby czegoś nie przeoczyć.

Jak już wcześniej pisałem, uzyskałem zadowalający wynik. Nawet bardzo, bo nie czuje się mocno w programowaniu.

Statystyka odpowiedzi z podziałem na kategorie 
Wszystkie 51,67 % 
ASP.NET 2.0 25,00 % 
CLR 2.0 + Windows Forms 50,00 % 
Compact Framework 91,67 % 
Office (w tym Visual Studio Tools For Office) 58,33 % 
SQL + TSQL 33,33 %

czwartek, 27 kwietnia 2006
System.InvalidOperationException was unhandled
Message="Cross-thread operation not valid: Control 'Kontrolka' accessed from a thread other than the thread it was created on."
Source="System.Windows.Forms"

Pewnie nie tylko ja się męczyłem z tym problemem.

Otóż jeżeli piszemy program wielowątkowy i odwołamy się z nowego wątku do kontrolki, która została utworzona w innym wątku (najczęściej głównym), to napotkamy wyjątek System.InvalidOperationException. Dwa wątki nie powinny manipulować jednocześnie kontrolkami, ponieważ przez to możemy je wprawić w stan niezgodności. Oczywiście Visual Studia nas o tym poinformuje od razu właśnie tym wyjątkiem.

Oczywiście wszystkie fragmentu kodu jakie podaję sa w C#, bo taki język preferuję.

Aby rozwiązać ten problem musimy posłużyć się Invoke(). Nie ma problemu, jeżeli musimy wykonać kod któremu nie musimy podawać żadnych argumentów. Do działania wystarczy napisać:

kontrolka.Invoke(new MethodInvoker(metoda));

Gdzie kontrolka to np. button, richTextBox, lub cokolwiek innego, metoda to metoda jaką chcemy wykonać (ta która manipuluje naszą kontrolką). W miejcu kontrolki możemy również wpisać this. Dla przykładu możemy umieścić taki kod w głównym wątku:

private void metoda()

{

    richTextBox.Text = "Jakiś tekst wyświetlany w richTextBox";

}

W tan sposób uruchomiliśmy tą metodę w głównym wątku, odwołując się do kontrolki z wątku który ją utworzył, lecz wysyłając "żądanie" manipulacji z wątku roboczego.

Problem może się okazać, jeżeli metodzie musimy przekazać jakieś argumenty. Nieważne czy to int, string czy object, możemy do tego wykorzystać delegata. Delegat wygląda w ten sposób:

public delegate void NazwaDelegata(string a, int b, object c);

Oczywiście możemy podawać dowolna ilość argumenty dowolnych typów. Po jego zdefiniowaniu musimy jeszcze się do niego jakoś odwołać. Do tego właśnie służy Invoke():

this.Invoke(new NazwaDelegata(metodaZParametrami), new object[] { string a, string b });

W ten sposób przekazujemy argumenty do delegata, który je następnie przekazuje do naszej metody, która może wyglądać np. tak:

void metodaZParametrami(string a, string b)

{

     richTextBox.Text = a + b;

}

Kod metody musi być umieszczony w wątku który utworzył naszą kontrolkę (w naszym przypadku w wątku głównym).

Może jeszcze jeden przykład. Co zrobić aby usunąć kontrolkę? Wystarczy taki kod w wątku głównym:

public delegate void Kontrolki(Control kontrolka);

void removeControls(Control kontrolka)

{

     this.Controls.Remove(kontrolka);

}

Oraz kod za pomocą którego usuwamy kontrolkę w wątku roboczym:

this.Invoke(new Kontrolki(removeControls), new object[] { nazwaKontrolki });

Nic trudnego, ale zanim się w tym połapałem to nieco trwało. To jest naprawdę proste i użyteczne.

środa, 26 kwietnia 2006

Prawdopodobnie już wszystkim znajoma jest nazwa Monad. Czy to czytając nowości jakie znajdziemy w Viście, albo czytając artykuły omawiające sposoby pisania skryptów pod tą nową powłoką.

Dla tych, którym ta nazwa za dużo nie mówi, powiem tylko że jest to coś a'la wiersz poleceń, który zadebiutuje najprawdopodobniej wraz z systemem Windows Vista. Będzie on udostępniał szeroki zakres możliwości zarządzania środowiskiem komputerowym. Wszyscy chyba zdają sobie sprawę czego brakuje standardowemu wierszowi poleceń, jaki znamy z systemów Microsoftu, szczególnie konfrontując go z powłoką jaką udostępniają systemy z rodziny linux. Monad ma to zmienić. To już nie będzie "suchy" shell, lecz również język umożliwiający pisanie skryptów, które to są nieodłączne w codziennej pracy administratora systemu.

Właściwie to już nie Monad, tylko Windows PowerShell - to jest oficjalna nazwa nowej powłoki, która będzie dostępna dla systemów Windows.

PowerShell umożliwi administratorom lepiej wykorzystać czas wykonując standardowe zadania, dzięki dostarczonym narzędziom, składni powłoki, zawartym konwencjom (m. in. nazewniczym), oraz skryptom ułatwiających administrację i automatyzacją wszystkich zadań w systemie. Informacje będą mogły łatwo być udostępniane/przekazywane innym narzędziom.

Wraz z nową powłoką otrzymamy 130 standardowych narzędzi (nazwanych “cmdlets”) przystosowanych do wykonywania zwykłych czynności administracyjnych, takich jak praca z rejestrem, usługami, procesami, WMI, logami, itd.

PowerShell stworzony również został w celu umożliwienia niezależnym producentom oprogramowania, oraz samym programistą łatwe budowanie narzędzi do administracji ich oprogramowaniem.

Kolejną zaletą nowej powłoki będzie integracja wiersza poleceń z graficznym interfejsem użytkownika (GUI) - wszystkie polecenia w Exchange Server 2007 będzie można wykonać za pomocą GUI lub wiersza poleceń.

Już staje się normą to, że każdy zespół projektujący jakiś fragment oprogramowania w Microsofcie ma swojego bloga. http://blogs.msdn.com/powershell

Przykładowe skrypty możemy znaleźć pod adresem: http://www.microsoft.com/technet/scriptcenter/scripts/msh/default.mspx http://www.microsoft.com/technet/scriptcenter/hubs/msh.mspx

Aktualna wersja to RC1, która wydaje się już stabilna. Dostępna do pobrania dla każdego:

 • X86 Windows PowerShell ostatni build: http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=64772&clcid=0x409
 • X64 Windows PowerShell ostatni build: http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=64773&clcid=0x409 
 • dokumentacja Windows PowerShell: http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=64774&clcid=0x409
11:04, hermanluk , Windows
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 24 kwietnia 2006

SQL Server 2005 Books Online (April 2006) są już dostępne do pobrania z serwerów microsoftu.

BOL jest to podstawowa dokumentacja dla SQL Servera 2005. Kwietniowa aktualizacja zawiera materiały i poprawki do problemów w dokumentacji zgłaszanych przez użytkowników po premierze SQL Server 2005, która miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku.

Począwszy od kwietniowej aktualizacji, SQL Server 2005 Books Online obejmują uaktualnienia produktów zawartych w SP1 dla SQL Servera, którego premiera miała miejsce kilka dni temu.

SQL Server 2005 Books Online (April 2006)

niedziela, 23 kwietnia 2006

Web Development Tools jest to team który odpowiada między innymi za Visual Web Developer Express. Ich celem jest tworzenie łatwych rozwiązań do tworzenia, oraz udostępniania aplikacji webowych w .NET

Blog będzie pewnie bardzo dobrym źródłem informacji dotyczących VWD oraz rozwiązań blisko związanych z samym VWD.

Dodatkowo na tym blogu zawsze znajdziemy aktualne źródła informacji zebrane w linkach w menu po lewej stronie.

środa, 19 kwietnia 2006

Można już pobrać Service Pack 1 dla Microsoft SQL Server 2005. Został on udostępniony w dwóch wersjach:

 1. Pierwsza przeznaczona dla edycji Enterprise, Enterprise Evaluation, Developer, Standard i Workgroup.
  SQL Server 2005 Service Pack 1
 2. Druga dla wersji Express Edition. W tej wersji nie musimy pobierać całego kolosa (ponad 250 MB), wystarczy mniejszy plik, który nam wystarczy.
  Microsoft SQL Server 2005 Express Edition Service Pack 1

SQL Server Express with Advanced Services i the SQL Server Express Toolkit są to dodatkowe narzędzia, jakie zostały udostępnione przy okazji publikacji SP1. Dzięki tym dodatkom dla wersji Express, dostaniemy do rąk między innymi SQL Server Management Studio Express, narzędzie które zastąpi nam Enterprise Manager'a dostępnego w SQL Server 2000.

Jest tego więcej, a dowiedzieć się o tych dodatkach, oraz pobrać je możemy pod adresem http://msdn.microsoft.com/vstudio/express/sql/download/

Osoby które wcześniej próbowały instalować SSMSE, a miały wcześniej zainstalowany BOL, mogły napotkać problem, uniemożliwiający instalację. W wersji końcowej zostało to już naprawione. Chociaż tak naprawdę zostało to naprawione już wcześniej i udostępnione publicznie, lecz bez zmiany numery builda, co mogło niektórych wprowadzić w błąd podczas poszukiwania rozwiązania, widząc że się ma najnowszą wersję, a nie działa. Nawet sam plik miał ten sam rozmiar. Najważniejsze że już wszystko powinno działać tak jak należy.

Ostatnio stanąłem przed takim problemem. Niby przenoszenie danych to nic trudnego: kopiuj, wklej i gotowe.

Jeżeli chcemy przenieść dane pomiędzy dwiema maszynami, możemy to zrobić np. poprzez utworzeniu udział udostępnionego na serwerze docelowym i przekopiowanie danych na ten udział. Ale co z uprawnieniami?

Stracimy uprawnienia jakie wcześniej były przydzielone, nie zostaną one skopiowane wraz z plikami. Kopiując w ten sposób dane, uprawnienia zostaną odziedziczone po folderze o stopień wyżej w strukturze folderów w miejscy docelowym.

Rozwiązanie tego problemu wcale nie jest skomplikowane. Nie trzeba robić obrazu uprawnień i następnie je ponownie nadawać, wystarczy backup. W programie ntbackup dostarczonym standardowo m. in. do Windows Server 2003, archiwizując dane, zachowywane są pliki i struktura katalogów, oraz wszystkie uprawnienia, jakie zostały wcześniej nadane.

wtorek, 18 kwietnia 2006

Chiny wciąż walcząc z obywatelami.. eee, hakerami :) postanowiły wprowadzić nowe prawo blokujące całkowicie serwery pocztowe, które nie otrzymają koncesji od rządu. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się spamu na masową skalę, korzystając z serwerów ulokowanych na terytorium Chin.

"E-mail Service Providers" muszą się zarejestrować i otrzymać koncesję, aby legalnie wykorzystywać swoje serwery pocztowe.

Póki co prawo nie jest jeszcze egzekwowane, jednakże jest to bardzo precedensowe posunięcie. Odtąd każde przedsiębiorstwo działające na terenie Chin i mające własny serwer pocztowy, będzie musiało go zarejestrować i dostać koncesję, lub co jest bardziej realne, przenieść serwery poza granice Chin.

Dodatkowo każdy ESP będzie musiał logować przez 60 dni wszystkie przychodzące i wychodzące maile, a każdy Open Relay będzie nielegalny.

Co do Open Relay to jest to posunięcie, które na pewno zmniejszy ilość spamu, często wysyłanego bez wiedzy administratora serwera, ale już logowanie aktywność korespondencyjnej nasuwa tylko jeden wniosek.

piątek, 14 kwietnia 2006

Właśnie doświadczyłem na własnej skórze, jak się zachowuje serwer po okresie ewaluacyjnym, który powinien wystarczyć nam do zapoznania się z systemem.

30 dni przed końcem tego okresu, przy każdym logowaniu jesteśmy informowani o zbliżającym się końcu, kiedy to powinniśmy usunąć system i zaopatrzyć się w wersję pełną, bądź zrezygnować z niego w ogóle.

Jeden z moich wirtualnych serwerów był zainstalowany już dawno temu. Po tym jak zaczęły się pojawiać komunikaty, informujące o zbliżającym się końcu triala, postanowiłem zrobić to w następny dzień, dzisiaj mi się nie chce. Jak się można domyślić, jutro się tak przeciągało :) że w końcu dostałem komunikat że zostało 0 dni. No to pora na przeniesienie roli DC na nowy serwer (oba już były wcześniej przygotowane i zaktualizowane do R2).

Opierając się na artykule Tomka Onyszko (jednego z MVP, który prowadzi blog W2K.PL), zacząłem przenosić powoli wszystko na nową maszyną (artykuł dostępny pod adresem http://www.w2k.pl/blog/articles/movedc/).

FSMO

Jak już kończyłem przenosić role FSMO na nową maszynę wirtualną dostałem komunikat, który zmroził by każdego podczas takiej operacji. Okres ewaluacyjny się skończył i za godzinę system zostanie wyłączony. Tempo wzrasta, nerwy szargają klawiaturą, byle tylko zdążyć wszystko przemigrować.

Wracając jeszcze do przenoszenia ról FSMO, miałem dwa problemy:

 1. Jak połączyć się z drugim serwerem? Wpisując uporczywie po "server connections:" "Server02" (przy takiej nazwie serwera na którego migrowałem) dostawałem wciąż błąd "Error 80070057 parsing input - illegal syntax?". Zastanawiające. Zaznaczam, ze się spieszyłem i nie miałem czasu na czytanie dokumentacji dla narzędzia ntdsutil.exe

  Rozwiązanie:
  Po "server connections:" należy wpisać "connect to server server02", tak że cała linia będzie wyglądała tak: "server connections: connect to server server02".
 2. Jakieś dziwne błędy i nic nie mówiące ich numery.

  Rozwiązanie:
  Należy zwracać baczną uwagę, aby nie popełniać literówek. Muszę przyznać, że ntdsutil jest narzędziem gdzie należy pisać zrozumiale (bo tu nie ma takich jakichś parametrów -qsacvz...), przez co naprawdę nie trudno o zrobienie literówki.

Sam proces przenoszenia ról jest dziecinnie prosty. Tylko kilka poleceń do wklepania i już wszystko przeniesione.

Przeniosłem role FSMO, Global Catalog, share'y (w tym z profilami mobilnymi).

Roaming profiles

Z profilami mobilnymi miałem niestety ten problem, że po przekopiowaniu ich z udziału sieciowego na dysk serwera docelowego straciłem uprawnienia, które im wcześniej poustawiałem, przyjęły się te z katalogu wyżej w miejscu docelowym. Na szczęście nie miałem tego sporo i raz, dwa to naprawiłem przez co stacje już poprawnie logują się do domeny.

DNS

Z DNS'em było najmniej problemów, wszystko działała tak dobrze, jak działało wcześniej. Wystarczyło zainstalować na drugim świeżo wypromowanym DC serwer DNS, wszystko się samo poustawiało tak jak było na pierwszym serwerze DNS.

DHCP

DHCP to koszmar. Nie wiem co Virtual PC ma do serwera DHCP, ale nie pierwszy raz miałem z tym problemy.

Na jednej ze stacji karta sieciowa kiedyś nie widziała DHCP (serwer widziała, ale za nic nie mogła skontaktować się z DHCP). Jeżeli dostała adres z innego serwera DHCP to działało. Komunikacja działała idealnie, jeżeli stacja dostała adres IP. Nazwy rozwiązywane prawidłowo. Po prostu tak sobie nie chciała widzieć jednego serwera DHCP.

Pomogło ustawienie drugiej karty sieciowej na stacji, a tej pierwszej odłączenie (unplugged). I tak działało.

Następnie przeniosłem serwer DHCP na nową maszynę, no i karta sieciowa znów nie widzi serwera (już ta druga karta sieciowa). Się nakombinowałem, po czym widząc że na innej stacji działa, wyłączyłem dodatkową kartę zostawiając tylko jedną (tą z którą na pierwszym DC nie działało) i... działa. Chyba nigdy nie zrozumiem VPC...

Przenosiny serwera DHCP:

W przystawce MMC DHCP wybrałem z menu Actions -> Backup, po wcześniejszym zaznaczeniu po lewej stronie serwera, po czym zapisałem wynik backupu na udziale udostępnionym.

Niestety dlatego, że wybierając Restore nie można wskazać ścieżki sieciowej, musiałem skopiować wcześniej wykonany backup na lokalny dysk drugiego serwera. Oczywiście wszystko poprzedzone było wcześniejszym zainstalowaniu serwera DHCP na nowo wypromowanym kontrolerze domeny, ale nie konfigurując żadnego zakresu. Po tym wszystkim, odinstalowałem DHCP na pierwszym kontrolerze domeny, zostawiając tylko jeden serwer DHCP, sprawdzając poprzez polecenie ipconfig na stacjach czy serwer nadaje adresy klientom.

Jedna przestroga na przyszłość. Nie ustawiajcie adresów IP, lub adresu serwera DNS na sztywno. Później tylko trzeba kombinowac czemu komputer wolno loguje się do domeny, a ping po nazwie działa z bardzo dużym opóźnieniem. Po prostu IP komputer dostał z DHCP, ale miał na sztywno ustawiony adres DNS, przez co przy zmianie kontrolera domeny (co z kolei objawia się innym adresem IP wszystkich usług), komputer chciał korzystac z serwera, którego już nie było.

Ale jak już mamy ustawione adresy na stałe i chcemy skorzystać z DHCP, to aby nie biegać od stacji do stacji logując się jako administrator zmieniając to ręcznie, możemy skorzystać z PsExec z Sysinternals.

Dla komputerów z systemem w wersji polskiej:
psexec \\Computer_name netsh interface ip set address name="Połączenie lokalne" source=dhcp 

Dla komputerów z systemem w wersji angielskiej:
psexec \\Computer_name netsh interface ip set address name="Local Area Connection" source=dhcp 

Po 180 dniach

Niestety czas biegł nieubłaganie i go brakło. Teraz pewnie część która zaciekawi każdego. Co się tak naprawdę dzieje po okresie ewaluacyjnym?

Nie działa ŻADNA komunikacja RPC do serwera, chociaż sam może się komunikować po RPC z innymi systemami (chociażby wysłać net send'a, którego już jednak nie odbierze). Jest niewidoczny z zew., nie można wejść na jego zasoby udostępnione, zalogować się do domeny.

Co działa: Można logować się lokalnie, zrobić backup danych, dostajemy tylko komunikat przy każdym logowaniu ze okres testowy skończy się za 0 dni i należy produkt uaktualnić do retail version.

Synchronizacja między DC

Niestety kontrolery już się nie mogą poprawnie synchronizować.

Działa tylko synchronizacja z drugiego (nowego) kontrolera do wyekspirowanego, ale wyłącznie od strony tego starego. Nowy DC nie jest w stanie nawiązać jakiejkolwiek komunikacji ze starym kontrolerem domeny. Pozostaje tylko zabezpieczyć dane, które można wysłać na udział sieciowy nowego serwera, po czym go... zaorać.

Po posprzątaniu na nowym kontrolerze domeny śmieci jakie zostały, powinno wszystko działać. Póki co jestem na etapie konfiguracji RRAS'a. Wszystko inne zdaje się że działa poprawnie, przynajmniej na razie...

Nie da się odinstalować roli kontrolera domeny przez niedziałającą poprawnie komunikację RPC, umożliwiająca normalnie synchronizację, która się nie zdążyła wcześniej wykonać w całości.

Czyli po okresie 180 dni:

Serwer może:

 • wysyłać komunikaty RPC
 • wysyłać dane na katalogi udostępnione w sieci
 • odczytywać dane z katalogów udostępnionych w sieci
 • przeglądać, wysyłać i pobierać dane w (lub z) sieci

Serwer nie może:

 • odbierać i odpowiadać na komunikację nie zaaranżowaną przez samego siebie (jest niewidoczny)
 • spełniać podstawowych ról serwera (DC, DNS, DHCP, RRAS, etc.)
wtorek, 11 kwietnia 2006

Można się już rejestrować na Drugie Ogólnopolskie Mistrzostwa Programistów .NET

http://www.mistrz.net.pl/Default.aspx

Zostało niewiele czasu, ponieważ rejestracja trwa tylko do 22 kwietnia.

Hmm, jakoś mi się wydaje, że poprzednia edycja było ogłaszana z dużo większym wyprzedzeniem, a tu tak jakby na łapu capu, a do tego nagrody już nie tak atrakcyjne jak w pierwszej edycji :(

Pozostaje mi życzyć wszystkim powodzenia w rywalizacji i zdobywaniu nowej wartościowej wiedzy.

poniedziałek, 10 kwietnia 2006

Na blogu virtualization.info pojawił się pierwszy webcast. Wykonany w technologii Flash, 10-cio minutowe przedstawienie ma na celu ogólne omówienie czym jest wirtualizacja i jakie są jej korzyści. Webcast utworzony został w formie zrozumiałej nawet dla osób nie będących w temacie wirtualizacji.

Polecam przede wszystkim każdemu, kto jeszcze nie wie co to takiego wirtualizacja, a chce się czegoś o niej dowiedzieć. Bo naprawdę warto.

What is Virtualization?

sobota, 08 kwietnia 2006

Konkurs przeprowadzany będzie w dniach od 27 do 28 kwietnia 2006 roku i będzie rozgrywany w turach, tak jak poprzednia edycja. Prawdopodobnie będą 2 tury. Każda po 60 różnych pytań oznaczonych w 3 stopniach trudności: łatwe, trudne i bardzo trudne (po 20 pytań w każdym ze stopni trudności).

Rejestracja będzie trwała do 22 kwietnia 2006. Jeszcze się nie rozpoczęła i na razie nie wiadomo kiedy to nastąpi. Konkurs będzie się odbywał pod adresem http://www.mistrz.net.pl.

Czy zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób zrobić prezentację korzystając z programu Internet Explorer, nie zmuszając się do mozolnego pisania Java Scriptów, bądź zaprzęgania do tego Flash'a?

Począwszy od wersji 5.5 IE mamy możliwość skorzystania z rozszerzenia/dodatku do html'a, umożliwiającego operować na obiektach z wykorzystaniem linii czasowej (timeline). Jest do łatwa do wdrożenia implementacja treści dynamicznych, nie wymagająca zaawansowanych umiejętności programistycznych. Wszystko opiera się na technologii już szeroko dostępnej, gdyż zaimplementowana począwszy od IE 5.5. Niestety nie działa to na innych przeglądarkach.

HTML+TIME (Timed Interactive Multimedia Extensions) korzysta z kilku atrybutów i elementów XML'a (Extensible Markup Language). Aby wykorzystać tą technologię wystarczy odpowiednia ustawić początkowy tag HTML'a. Łatwy do użycia, bezproblemowy do oskryptowania (można wykorzystać DHTML), oraz dynamiczna zawartość strony to jedne z plusów jakie otrzymujemy.

Możemy ustawiać czas po jakim element się pojawi, zniknie, zmieni swoje właściwości (np. kolor, czcionkę, położenie, etc.). Możemy ustawić dla pliku dźwiękowego kiedy się rozpocznie, zakończy, ile razy się powtórzy. Możemy... pisać tak dalej, ponieważ możliwości jest naprawdę sporo, szczególnie że łatwo możemy połączyć to z DHML'em, oraz kaskadowymi arkuszami stylów.

Więcej informacji:
Introduction to HTML+TIME
HTML+TIME 2.0 Reference

Dlaczego o tym piszę? Peter Gurevich (Program Manager od wszystkiego zo związane z renderingiem i wyświetlaniem w IE) napisał na IEBlogu notkę z pytaniem, czy ktokolwiek z tej technologii korzysta, oraz co jest w niej najlepsze. Jeżeli mamy stronę która z wykorzystuje HTML+TIME możemy ją tam podlinkować.

Time, Time, Time, see what’s become of me...

wtorek, 04 kwietnia 2006

Google jest firmą, która znana jest wszystkim głównie jako wyszukiwarka (jednak zastrzega sobie że Google to nie wyszukiwarka, tylko firma opracowująca rozwiązania internetowe). Po serii produktów takich jak Google Adsense, Google Earth, czy Google Analytics postanowiła zainteresować się świadczeniem usług radia i telewizji, oczywiście wszystko przez internet. Aktualnie poszukuje ludzi którzy już tworzyli takie projekty.

Firma z Mountain View, Calif. chce dzięki temu wkroczyć na rynek niemal nietknięty przez nikogo, niemal, bo takich produktów nie ma dużo i na tak szeroką skalę na jaką może to wykonać Google. Inicjatywa na pewno godna poparcia, chociaż przed Google stoi bardzo duże wyzwanie, które nie będzie łatwe do wykonania.

Oczywiście Google to nie firma charytatywna, więc możemy być pewni że będą również reklamy sponsorowane, chociaż spoglądając na inne projekty i reklamy, to są one dobrze wkomponowane i nie przeszkadzają. Nie będą wspominał o znienawidzonych pop-up'ach których nikt nie potrafi znieść. Raczej nie powinniśmy się obawiać że będziemy zmuszani przez coś takiego się przedzierać.

Poza telewizją i radiem interaktywnym Google planuje również wprowadzenie innych usług prowadzonych teraz przez operatorów kablowych.

Jakiś czas temu po sieci zaczęły krążyć plotki, jakoby to Microsoft planował wydanie Virtual Server 2005 R2 za darmo. Miałby to być krok za VMware, który to udostępnił swoją wersję WMware Server za darmo.

Już teraz wiemy, że plotki się potwierdziły. I oto już dzisiaj możemy pobrać zupełnie za darmo środowisko do wirtualizacji.

Pobierz Virtual Server 2005 R2

Warto jeszcze przypomnieć że posiadacze systemu Windows Server R2 w ramach licencji mogą uruchomić 4 kopie wirtualne tego systemu w środowisku wirtualnym.

Więcej o Virtual Server R2 możemy dowiedzieć się na stronach microsoftu.

Pod takim tytułem w serwisie SearchSecurity.com pojawiły się materiały dotyczące tematyki zabezpieczania naszych sieci bezprzewodowych. Całość składa się z czterech webcastów (dostępnych "na żądanie") omawiających podstawowe zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych. Czas trwania tych webcastów to ok. 20 minut każdy, dzięki czemu będziemy mogli je obejrzeć na przykład w przerwie na lunch. Do każdego z webcastów dołączone zostały najważniejsze wskazówki, omawiające zagadnienia z jakimi możemy się spotkać zabezpieczając naszą sieć bezprzewodową.

SearchSecurity.com

   Lesson 1: How to counter wireless threats and vulnerabilities
   Lesson 2: How to build a secure wireless infrastructure
   Lesson 3: How to implement secure access
   Lesson 4: How to use wireless IDS/IPS

W tipsach dołączonych do tych lekcji/webcastów możemy przeczytać między innymi o roli połączeń VPN w korporacyjnej sieci bezprzewodowej, atakach jakie mogą spotkać naszą sieć (w tym nawet "AP Theft" :)). Nie zabrakło również omówienia sposobów na bezpieczeństwo mając ograniczony budżet, czyli między innymi WPA (który udostępniają na dzisiaj już chyba wszystkie popularne urządzenia wifi), Radius i certyfikaty.

niedziela, 02 kwietnia 2006

Sprawdź, ile wiesz o .NET
Weź udział w Drugich Ogólnopolskich
Mistrzostwach Programistów .NET

Nagrody w konkursie to:mistrz .net

I miejsce - komputer Ferrari Acer
II miejsce - XBox z kompletem gier
III miejsce - odtwarzacz WMA Creative

Zwycięzcą zostaje ten, kto w teście internetowym
odpowie na najwięcej pytań w najkrótszym czasie

http://www.microsoft.com/poland/developer/mistrz/default.mspx

Pozostaje czekać na więcej informacji. Na razie nie wiadomo oficjalnie nic poza tym że druga edycja się odbędzie w ty roku. Wg. początkowych założeń miała być na wiosnę. Czas pokaże.