View Łukasz Herman's LinkedIn profileView my profile

statystyki www stat.pl

sobota, 30 grudnia 2006

Service Control Manager jest składnikiem systemu odpowiedzialnym za kontrolowanie usług systemowych i wszystkiego co z nimi jest związane. Jedną z jego funkcji jest również przechowywanie kopii konfiguracji systemu (znajdującej się w kluczu HKLM\SYSTEM). Takich kopii może być w systemie kilka, jeżeli częściej pojawiają się problemy z działaniem systemu.

Podklucz CurrentControlSet zawiera klucz Services, w którym przechowywana jest konfiguracja usług, czyli reprezentacja bazy SCM w rejestrze. Dodatkowo w gałęzi CurrentControlSet przechowywany jest podklucz Control, przechowujący wiele danych konfiguracyjnych podsystemu jądra i użytkownika.

Standardowo w poprawny start systemu wchodzi uruchomienie usług, których typ uruchomienia ustawiony został na automatyczny, oraz pomyślne logowanie użytkownika w systemie. Start systemu kończy się niepowodzeniem gdy system zatrzyma się z powodu błędu sterownika urządzenia, który wystąpi w czasie uruchamiania, lub gdy usługa uruchamiana automatycznie podczas startu systemu zgłosi błąd o poziomie 2 lub 3 (mając przy okazji ustawiony wpis w rejestrze ErrorControl na wartość 2 (SERVICE_ERROR_SEVERE) lub 3 (SERVICE_ERROR_CRITICAL)).

SCM doskonale wie kiedy zakończy się proces uruchamiania usług, których typ uruchamiania ustawiony jest na automatyczny, ale nie jest w stanie kontrolować procesu logowania użytkownika. Dlatego aplikacja Winlogon musi dodatkowo powiadomić SCM kiedy użytkownik pomyślnie się zaloguje do systemu. Po tym jak to nastąpi, aplikacja Winlogon wysyła komunikat do SCM informujący o poprawnym logowaniu. Następnie jeżeli usługi poprawnie się uruchomiły, SCM zapisuje aktualną gałąź rejestru jako nową ostatnią dobrą znaną konfigurację.

Jeżeli często mamy problemy z systemem z powodu np. błędnie działającego sterownika (uniemożliwiającego poprawne działanie systemu), w rejestrze przechowywanych będzie kilka różnych kluczy ControlSet numerowanych od 001. CurrentControlSet jest to tak naprawdę tylko odwołanie do jednego z ControlSetów będącego aktualną konfiguracją.

Ważnym kluczem decydującym o tym, który ControlSet pełni jaka funkcję, jest klucz Select. Jeżeli wartość Current wynosi 4, to CurrentControlSet jest obrazem klucza ControlSet004, który uznawany jest za aktualną konfigurację systemu. Najczęściej wartości Current i Default się pokrywają.

Wartość Failed wskazuje na ControlSet, za którego pomocą nie udało się poprawnie uruchomić systemu. No i w końcu wartość LastKnowGood wskazuje na ostatnią dobrą znaną konfigurację systemu, która zostanie załadowana gdy podczas rozruchy wciśniemy klawisz F8 i wybierzemy uruchomienie ostatniej dobrej znanej konfiguracji.

Kiedy może przydać się ta informacja? Jeżeli jakimś cudem udało nam się zalogować do systemu, pomimo, że nie działał on tak jak powinien, możemy jeszcze ręcznie powrócić do odpowiedniej konfiguracji systemu modyfikując klucz Select i jego wartość LastKnowGood, ustawiając ją na taką, która umożliwi uruchomienie systemu bez błędów.

16:15, hermanluk , Windows
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 28 grudnia 2006

Co kryje się pod nazwą SystemState w programie ntbackup?

Ntbackup jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych programów dokonujących archiwizacji danych w systemach Windows. Dostarczony standardowo już w systemie Windows 2000, stał się jednym z podstawowych narzędzi podczas pracy administratora. Jedną z jego funkcjonalności jest backup SystemState, który oznacza wykonanie kopii zapasowej danych dotyczących stanu systemu. Wśród tych danych znajdują się:

 • Rejestr systemowy
 • Baza danych COM+ Class Registration
 • Pliki rozruchowe, w tym pliki systemowe
 • Pliki systemowe objęte ochroną plików systemu Windows (WFP)
 • Baza danych usług certyfikacji
 • Usługa katalogowa Active Directory
 • katalog SYSVOL
 • Informacje o usłudze klastrowania
 • Metabaza IIS

Z wymienionych elementów w backupie zawierającym dane o stanie systemu zawsze występują pierwsze cztery z wymienionych elementów, pozostałe występują zależnie od tego, czy dana usługa została zainstalowana (odpowiednio: usługa certyfikacji, domena, serwer jest kontrolerem domeny, serwer jest w klastrze, zainstalowano IIS).

Wybierając backup/odtwarzanie danych o stanie systemu, nie mamy możliwości wyboru, które dane zostaną zarchiwizowane/odtworzone. Zawsze są brane wszystkie dostępne. Jest to spowodowane zależnościami pomiędzy komponentami backupu SystemState.

Jednakże istnieje możliwość odtworzenia danych o stanie systemu do innego miejsca docelowego, przez co rejestr, informacje o usłudze klastrowania, pliki katalogu SYSVOL i pliki rozruchowe mogą zostać przywrócone oddzielnie. Usługa katalogowa Active Directory, baza danych usług certyfikacji i baza danych COM+ Class Registration nie zostaną wtedy przywrócone.

Jeżeli mamy uruchomiony serwer DNS na kontrolerze domeny zintegrowany z AD, w skład części SystemState odpowiadającej za przywrócenie usługi katalogowej zawierają się dane stref serwera DNS.

Jeżeli serwer DNS nie jest zintegrowany z AD, strefy DNS przechowywane są w plikach *.dns znajdujących się w katalogu \WINDOWS\SYSTEM32\DNS i jako część woluminu rozruchowego zostaną włączone do backupu gdy uruchomimy tworzenie pełnej kopii systemu.

W systemie Windows XP w danych o stanie systemu zawarte są tylko:

 • Baza danych COM+ Class Registration
 • Pliki systemowe objęte ochroną plików systemu Windows (WFP)
 • Pliki rozruchowe, w tym pliki systemowe
wtorek, 26 grudnia 2006

Minął rok od założenia tego bloga.

Nie mam zamiaru dużo pisać z tego powodu. Tylko garść statystyki:

Bloga odwiedziło ponad 16 tysięcy użytkowników, z najróżniejszych zakątków świata (nawet takich, których bym się nigdy w życiu nie spodziewał), korzystających z najróżniejszych przeglądarek internetowych. Zostało opublikowanych ponad 150 wpisów.

piątek, 22 grudnia 2006

Kilka dni temu Microsoft postanowił wydać świąteczną wersję CTP Longhorn Servera, oznaczoną buildem numer 6001 (Vista RTM miała numer 6000).

Nic by nie było w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że dostęp do tej wersji otrzymały tylko osoby mające dostęp do programu beta Longhorna poprzez witrynę connecta.

Co się stało z wersją dla posiadaczy subskrypcji TechNet i MSDN?

Zawiniła burzowa pogoda w rejonie Północnego Pacyfiku, która uszkodziła linie energetyczne i pozbawiła prądu kampus Microsoftu na kilka dni. Z uwagi na wewnętrzne problemy z wyłączeniem systemów, nie udało się udostępnić tej wersja Longhorna jednocześnie dla wszystkich.

Subskrybenci MSDN i TechNetu dostaną dostęp do swojej wersji, najprawdopodobniej, w przeciągu około tygodnia.

Osoby mające dostęp do bety poprzez witrynę connecta będą mogli spędzić święta nad nowym buildem, czego ani sobie, ani innym nie życzę :)

I tym przedświątecznym akcentem życzę wszystkim Wesołych Świąt, spędzonych z dala od komputera, laptopa, pda, komórki,...

sobota, 16 grudnia 2006

Pierwszy skrót oznacza obraz dysku maszyny wirtualnej VMware, a drugi VirtualPC. Narzędzie VMDK2VHD służy do konwersji z jednego formatu do drugiego, dzięki czemu obraz stworzony w produkcie VMware możemy odtworzyć w VirtualPC.

Przykładowa konwersja obrazu wielkości ok. 2GB zajmuje podobno 15 minut. Kiedyś konwertowałem obraz w drugą stronę. Taką opcję od dawna posiada np. VMware Server (oczywiście darmowy) i konwersja z VHD do VMDK trwała na pewno znacznie krócej i to przy większym pliku. W zasadzie kwestia przekopiowania pliku, ponieważ VMware Server potrafi wykorzystywać obraz z VirtualPC nawet bez jego modyfikacji. Oczywiście lepiej i wydajniej jest przekonwertować plik na domyślny dla VMware, niż korzystać z cudzego obrazu.

VMDK to VHD Converter Available

Microsoft wziął się wreszcie w garść i robi to, czego chcieli ludzie. Dzięki temu mamy już dostęp do kilku maszyn wirtualnych z różnymi produktami:

Exchane Server 2007 o którym pisałem wcześniej - Exchange Server 2007 - wersja ewaluacyjna.

ISA Server 2006, dostępna do pobrania w wersji trial (do instalacji), oraz obrazu maszyny wirtualnej.

Microsoft Dynamics CRM 3.0 Virtual PC Demonstration [3,2 GB]

Internet Explorer 6 Application Compatibility VPC Image, o którym pisałem już w notce: Obraz Windows XP SP2 dostępny w internecie [495 MB]

Microsoft Pre-release Software Visual Studio Code Name "Orcas" - September Community Technology Preview (CTP) [3,7 GB], czyli następca Visual Studio 2005, oferujący rozszerzone możliwości wykorzystania technologii Atlas (i nie tylko).

Visual Studio 2005 Team System Basics Training [5,2 GB] - Zarówno obraz maszyny wirtualnej, jak i laby, dema i prezentacja PowerPointa.

Microsoft SQL Server 2005 Enterprise Edition VHD 

Microsoft Windows Server 2003 R2 Enterprise Edition VHD [1,4 GB]

Wszystkie maszyny wirtualne są w wersjach 32-bitowych.

Prawdopodobnie niedługo możemy spodziewać się udostępnienia w podobnej formie Windows Server "Longhorn".

Pod głównym adresem MSa dostępna jest już nowa wersja witryny, charakteryzująca się między innymi odświeżonym designem i zmianą struktury. Strona wykorzystuje również technologię AJAX.

Warto zajrzeć i zobaczyć parę ciekawych pomysłów. Czy są one przydatne? Nie wiem, ja nigdy nie wchodzę na stronę główną, tylko zawsze konkretnie na to, czego potrzebuję (często przez google).

Polska wersja witryny jest jeszcze w pierwotnej formie. Można sobie porównać.

Niestety, albo na szczęście, zmieniona została tylko strona główna. Nie radzę patrzeć w źródło żadnej strony w domenie microsoft.com, bo to jest co najmniej straszne. Kto wymyślił ładowanie 0,5 MB tylko po to, by przeczytać 3 linijki tekstu? Bo tak wciąż wyglądają niektóre działy...

About the new Microsoft.com home page

piątek, 15 grudnia 2006

Można już pobrać wersję ewaluacyjną (testową) Exchange'a 2007. Dostępny w wersji zarówno 32-bitowej, jak i 64-bitowej.

Download Exchange Server 2007 - Evaluation Software [700 MB]

Do pobrania dostępny jest również obraz maszyny wirtualnej z zainstalowanym Exchange 2007 w wersji 32-bitowej:

Microsoft Exchange Server 2007 VHD - 32-bit version [1,4 GB]

czwartek, 07 grudnia 2006

Jakiś czas temu Microsoft wypuścił XNA. Rozszerzenie Visual Studio pozwalające tworzyć gry w dużo prostszy sposób. Dodatkowo możemy dzięki temu zyskać wieloplatformowość - gry napisane za pomocą XNA działać będą na Windowsie, oraz XBoxie.

Jakiś czas temu zainteresowałem się grafiką trójwymiarową, jak również wykorzystaniem pseudo trzech wymiarów. Myślę, że warto jest podzielić się kilkoma linkami, może się komuś one przydadzą. Oczywiście wszystko opiera się na C# .NET.

http://msdn.microsoft.com/directx/XNA/ - Oficjalna strona Microsoftu poświęcona technologii XNA

http://blogs.msdn.com/xna/

http://blogs.msdn.com/mitchw/ - XNA Framework

http://learnxna.com/default.aspx - bardzo fajny portal oferujący tutoriale wykorzystania XNA.

http://forums.microsoft.com/MSDN/ShowPost.aspx?PostID=690814&SiteID=1 - wątek na forum MSDN poświęcony zbieraniu tutoriali w których korzystano z XNA.

http://xna.pl/ - polski portal poświęcony XNA.

Ale nie samym XNA człowiek żyje :) Zawsze wydawało mi się, że warto poznać technologię od początku. Używanie pomostów w stylu XNA nieco mnie odpycha, ponieważ zmniejsza nieco moje możliwości w wykonaniu projektu, a w szczególności dogłębniejsze poznanie technologii. Warto czasem zobaczyć jak coś się robi "normalnie".

http://www.gamedev.net/reference/list.asp?categoryid=24 - duży zbiór informacji na temat DirectX

http://www.developerfusion.co.uk/show/4387/3/ - przykład tworzenia gry z jednej z ciekawych książek poświeconych programowaniu w Managed DirectX.

http://www.codeproject.com/csharp/eptaxia.asp - przykład gry.

http://einfall.blogspot.com/2005/02/using-directx-and-c-sharp-to-create.html - Prawdziwy rodzynek. Obszerny, szczegółowy tutorial, prowadzący za rączkę po elementach tworzenia gry w C#. Niestety czasem można napotkać na drobne problemy z działaniem, ponieważ autor pominął jakiś szczegół, lub nie jest dostępna tekstura przez niego stworzona. Ale da się z tym poradzić samemu. Polecam ten tutorial każdemu kto jest zainteresowany wykorzystaniem DirectX w .NETcie.

http://hermanluk.blox.pl/2006/03/Beginning-Game-Development.html - seria artykułów o której już kiedyś pisałem. Również polecam.

Jak będzie to wyglądało w przyszłości? DirectX ma się dobrze, rynek zdominowany jest przez niego od dłuższego czasu. Ale DirectX 10 dostępny będzie tylko na Vistę, co wprowadzi nieco zamieszania. Nie można zawsze zapewniać kompatybilności wstecz, ponieważ utrudnia to znacznie możliwość rozwoju.

Więc osoby chcące grać w gry wykorzystujące DX 10, będą musiały migrować do Vista, albo do... Linuksa :) (OpenGL się rozwija!). Pojawia się niebywała szansa na rozwój OpenGLa, oraz popularyzację Linuksa. Wszystko leży w rękach programistów. Dobra organizacja może znacząco zmienić rozkład sił na rynku systemów operacyjnych! Więc może warto zainteresować się bliżej OGLem?...

An Overview of Microsoft's Direct3D 10 API

Co byś powiedział/a, gdyby w Polsce wprowadzono ponownie cenzurę? Co by było, gdyby cenzurować internet tak jak Chiny (które tego wcale nie robią oficjalnie)? Jak by wyglądało życie gdybyś został/a aresztowany(a) za głoszenie poglądów?

9 grudnia rusza maraton pisania listów Amnesty International walczących z łamaniem praw człowieka w wielu krajach na świecie. Przyłączmy się do niego.

http://maratonamnesty.blox.pl/html/

piątek, 01 grudnia 2006

Policja od jakiegoś czasu prowadzi kontrole legalności oprogramowania w Jastrzębiu Zdroju. Strach padł na większość posiadaczy nielegalnego oprogramowania. Ludzie masowo wykupują systemy Windows XP lub instalują linuksy. I to wcale nie jest wymyślone!

Tak się składa, że mieszkam w Jastrzębiu i już mnie zaczyna bawić ta sytuacja. Ludzie szaleją, martwią się, panikują. Gdziekolwiek spojrzeć ktoś o tym mówi. Normalne już się stało słyszeć na ulicy, jak ktoś opowiada komuś innemu, że u kogoś tam byli i mu komputer zarekwirowali. PARANOJA.

Przed chwilą przeczytałem na portalu hack.pl powołującego się na Dziennik Zachodzi:

Od lat w internecie pojawiały się informacje o tajemniczych mechanizmach wbudowanych w oprogramowanie firmy z Redmont. Miały one donosić na nielegalnych użytkowników. I właśnie od Microsoftu jastrzębscy policjanci z sekcji do walki z przestępczością gospodarczą dostali namiary piratów.

Co nie jest zgodne z prawdą. Przynajmniej póki co, nie zostało to wykorzystane. Policja nie chodzi również wyrywkowo do każdego mieszkańca, bo skąd może wiedzieć kto ma w ogóle komputer? Nakazu nie dostaną za ładne oczy ;)

Z tego co wiem (z własnych źródeł) to chodzą do osób, które kupiły komputer na fakturę w dwóch sklepach (może jest ich więcej, ale nie mam o tym informacji) - a są nimi TTI i "Power Data", jeżeli ktoś by chciał wiedzieć. Czy to wygląda na reklamę, czy kryptoreklamę i oznacza że te sklepy mają problem z legalnością? Pozostawię bez komentarza.

Sprawa została strasznie rozdmuchana w ostatnich dniach, a przecież policja już chodzi od ponad miesiąca. Byli również u mnie i nie wiem o co tyle krzyku. Każdy jest przecież świadomy co robi na komputerze i co instaluje. IMHO ta akcja nie jest w cale skierowana w kierunku użytkowników, ale firm sprzedających komputery. Przynajmniej tak odniosłem z rozmowy z policjantem i z pytań jakie zadawał. Samo komputer go bardzo nie interesował, skoro Windows był na fakturze. Nie wiem jak jest w innych częściach Polski, ale ja się na co dzień spotykam z komputerami z zainstalowanym systemem, którego w cale nie było na fakturze.

Za to sprzedawcy i zwolennicy linuksa zakasają rękawy. Mnóstwo osób kupuje teraz legalny system, bądź przerzuca się na oprogramowanie alternatywne.

Tylko jak długo tacy użytkownicy będą używali tego linuksa? Aż sprawa ucichnie, czy może jednak przekonają się do tego, że system operacyjny to nie to samo co Windows...

Microsoft zdecydował się nareszcie na opublikowanie obrazu systemu Windows XP dla Virtual PC. Dzięki temu nie ma już problemu by odpalić legalnie ten system na maszynie wirtualnej, ponieważ dotychczas nie był odstępny żaden trial, ani nic w tym rodzaju. Co najwyżej ktoś mógł skorzystać z obrazu Windowsa XP, udostępnionego wraz z SBS Server 2003 w którymś z numerów PCWK.

Obraz ten jest przygotowany m. in. dla projektantów stron internetowych aby mogli sprawdzić działanie strony pod IE6, które jest dostępne w tym obrazie. Niedługo IE7 będzie pobierane jako aktualizacja, jak to miało miejsce z SP2.

Obraz dostępny jest pod adresem http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=70868 i będzie działał do 04/01/2007.

Ciekawe co się stanie w ten dzień? MS szykuje jakiś kawał? :)

20:37, hermanluk , Windows
Link Komentarze (1) »