View Łukasz Herman's LinkedIn profileView my profile

statystyki www stat.pl

wtorek, 28 listopada 2006

Instytut SANS opublikował listę 20 najczęściej atakowanych celów w internecie. Oczywiście, jak nie trudno się domyślić, Microsoft znów w czołówce.

W kategorii systemów operacyjnych zajmuje 5 na 7 pozycji. Czy o czymś to świadczy? Jest popularny. Ciekawe jak długo będziemy czekali jak zaczną się w tych miejscach pojawiać Fedora, Mandrake lub Ubuntu...

W raporcie został również uwzględniona sekcja specjalna, w której znalazły się "Zero Day Attacks and Prevention Strategies".

Pełna lista dostępna jest pod adresem http://www.sans.org/top20/

wtorek, 21 listopada 2006

Microsoft szykuje się do wprowadzenia nowej wersji bibliotek DirectX, dzięki którym programiści mogą stosować ciekawe efekty na przykład w swych grach. Wraz z Vistą ukaże się DircetX 10, (nie)stety według zapowiedzi dostępny będzie tylko w Viście. Co ma z tym wspólnego OpenGL?

Jak wiadomo MS mocno trzyma rynek, przez co OGL został strącony na margines. Długo nie rozwijany, wręcz w archaicznej wersji. Winić można zarówno Microsoft, ale również producentów kart graficznych. Na szczęście NVIDIA chce to zmienić.

NVIDIA wraz z komitetem standaryzacyjnym OpenGLa opracowały rozszerzenia bibliotek OGL umożliwiających pełne wykorzystanie potencjału kart graficznych zgodnych z DX 10.

Co to zmieni? Przede wszystkim producenci gier będą mogli tworzyć swoje produkcje korzystając z OGLa, co z kolei pociąga za sobą fakt, że gry te będą działały na starszych systemach, takich jak Windows XP (DX10 nie będzie na nim dostępny), oraz różnej maści linuksów i uniksów.

Dotąd niewielu producentów decydowało się na przepisywanie swoich gier aby działały na innej platformie, ale dzięki temu posunięciu NVIDII możliwe będzie większe zaangażowanie programistów na rynku OS, co pociąga za sobą popularyzację linuksa.

Ciekawe czy coś z tego wyniknie :)

źródło: DirectX 10 na Linuksie?

czwartek, 16 listopada 2006

Microsoft wprowadził nową promocję dla wszystkich zainteresowanych zdobywaniem certyfikatów. Wykupując egzamin z zamiarem skorzystania z tej promocji płacimy 115$, a nie jak to miało miejsce dotychczas - 80$. Oczywiście jeżeli płacimy w ośrodku to ceną obowiązującą jest ta która występuje w cenniku (ośrodki mogą sobie naliczać prowizję, gdyż to one zajmują się wszystkimi formalnościami).

Dzięki tej promocji w razie niepowodzenia na egzaminie możemy podejść do niego drugi raz za darmo, lub gdy zdamy za pierwszym razem otrzymamy voucher (rabat) 25% na kolejny egzamin.

Czy się opłaca czy nie, to już sprawa indywidualna.

Jeżeli nie będziemy korzystali z tej promocji, a mamy możliwość płacenia kartą, to możemy dostać voucher 20% do wykorzystania w Prometricu (20% zniżki na egzaminy MCP w Prometricu), dzięki czemu egzamin kosztował nas będzie 64%. A to wyjdzie na pewno taniej niż korzystanie z exam insurance w razie zdania egzaminu.

Exam Insurance

piątek, 03 listopada 2006

Wczoraj w nocy (ze środy na czwartek) polskiego czasu, Steve Ballmer na konferencji w San Francisco poinformował o umowie Microsoftu z Novellem. Razem będą tworzyli oni oprogramowanie umożliwiające współpracę systemów SUSE Linux i Windows.

Gdyby wcześniej ktoś wspomniał o takim pomyśle, zostałby pewnie wyśmiany. Jak Microsoft może nagle dogadać się ze swoim wieloletnim rywalem?

Oficjalna notka prasowa (dostępna na stronach Microsoft PressPass) mówi między innymi o tym, że Microsoft nie będzie rościł praw do żadnych patentów na oprogramowanie, które w ramach umowy zostałyby zaimplementowane w SuSE Linux. Dodatkowo Microsoft będzie polecał SuSE Linux klientom potrzebującym rozwiązania Windows i Linux!

Cała współpraca polegała będzie na wspólnym tworzeniu rozwiązań, głównie na polu:

  • Virtualization
  • Web services for managing physical and virtual servers
  • Document format compatibility (czyli współpraca formatów Open XML i OpenDocument)

Ogień i woda razem?

Ballmer i Hovsepian - Microsoft i Novell

Moim zdanie jest kilka przyczyn, dla których Microsoft zdecydował się na taki krok.

Zamiarem MS może być przejęcie w przyszłości Novella, co wpłynie w pozytywny i zarazem negatywny sposób na rynek. Microsoft Linux? :)

Inną z możliwości jest to, że MS widzi w Novellu poważnego konkurenta. A w myśł zasady "jeżeli nie możesz kogoś pokonać, to się z nim połącz", Microsoft rozpoczyna proces poskromienia konkurencji. Czy Novell jest poważnym konkurentem?

Jakiś czas temu Novell wypuścił dwie dystrybucje przeznaczone dla klientów biznesowych: SuSE Linux Enterprise Server (SLES), oraz SuSE Linux Enterprise Desktop (SLED). Są to dwie dystrybucje, które moim zdaniem najbardziej mogły zagrozić Microsoftowi. Teraz mogą go tylko wzmocnić...

Cała umowa ma jednak wpływ nie tylko na firmy Microsoft i Novell, ale także na Red Hata (kiedyś była to moja ulubiona dystrybucja), Oracle'a i IBMa, które już wcześniej udostępniały wsparcie dla Linuksa.