View Łukasz Herman's LinkedIn profileView my profile

statystyki www stat.pl

środa, 27 lutego 2008

Dzisiaj oficjalna premiera Windows Server 2008, SQL Server 2008 i Visual Studio 2008. Czyli szumnie zapowiadana akcja Heroes Happen Here. A przy okazji komiks :)

Heroes Happen Here {Comic Series}

i jeszcze tu trochę więcej (Silverlight wymagany)

Eh, no i musiałem tego Silverlighta zainstalować, a tak sie przed tym broniłem. Żeby przynajmniej pod Operą mi to działało... 

Czy to wszystko będzie szybkie? 

W chwili obecnej zaczynają pojawiać się różne informacje dotyczące nowych produktów. Na początek (Microsoftowe) porównanie szybkości aplikacji na win2k8. Wchodzić na własne ryzyko. 

Windows Server 2008 Interop and Performance Benchmark

Apropo wydajności to ledwo co wspominałem o filmiku na youtubie pokazującym szybkość PHP na nowym IISie. Mogę chyba zdradzić, że niedługo będzie można przeczytać o tym szczyptę więcej po polsku, jak również jak taki test przeprowadzić w swoim środowisku (w najprostszej wersji).

Dzisiejsza premiera to nie tylko Windows Server, ale również SQL Server 2008. Nie jest on co prawda żadną rewolucją, a w zasadzie nie będzie, bo pomimo dzisiejszej premiery, RTM wyjdzie dopiero w 3 kwartale tego roku, to przeprowadzone zostały już pewne benchmarki. Więcej na SQL Server 2008: Benchmarks

Jeżeli ktoś na bieżąco śledził różne informacje związane z premierą, można było zobaczyć sesję keynote prosto z miasta aniołów, gdzie odbywa się oficjalna premiera. Udało mi się dostać na jakieś ostatnie 40 minut.

Ciekawie nawet przygotowane, trochę poglądowych informacji o VSTS 2k8 i BI (na resztę pewnie się spóźniłem), Ballmer mówiący, że PHP będzie od dzisiaj instalowane głównie na Windowsach, itd :)

Dzisiaj również zostały udostępnione wersje ewaluacyjne/trial Windows Server, Visual Studio, oraz SQL Server (CTP). Wszystko dostępne z jednego miejsca - http://www.microsoft.com/heroeshappenhere/learn-more/downloads/default.mspx

A w zasadzie prawie wszystko. Wprawne oko może zwrócić uwagę, że brakuje tutaj Windows Server 2008 with Hyper-V. A jeszcze wczoraj dostępna była taka edycja (chociaż RC1). Ciekawe czy pojawi się wersja RTM z Hyper-V. Tymczasem każdy kto chce pobrać wersję RC1 Windows Server 2008 with Hyper-V, może to zrobić pod adresem http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=8F22F69E-D1AF-49F0-8236-2B742B354919&displaylang=en

niedziela, 24 lutego 2008

Bardzo fajny filmik wisi sobie na youtube, dotyczący możliwości przyspieszenia działania PHP na nowym IISie. 

http://youtube.com/watch?v=ZOfPo4gD2K4

Czyli jak przyspieszyć PHP 10 razy! 

sobota, 23 lutego 2008

Bardzo ciekawą rzecz znalazłem w Windows Server 2008. Miałem resztki starego systemu w katalogu Windows.old (jeżeli wcześniej był na dysku system, to przy instalacji wszystko jest przenoszone do tego katalogu). Więc chcąc je usunąć zaznaczam katalog, shift del, i oczywiście potwierdzam, że chcę to wywalić, po czym widzę coś takiego:

Usuwanie danych 

Spokojnie, jeszcze tylko 44908 dni do końca. To jest ok. 120 lat :)

Ciekawe czy ktoś będzie jeszcze pamiętał o takim systemie. Tak dla formalności to ten czas sobie skakał tak, czasem pokazywał chwilę w minutach, itp.

A pliki usunęły się w normalnym tempie i już ich nie ma. Ale licznik może odstraszyć. A może jakieś zakrzywienie czasoprzestrzeni, a system naprawdę jest taki powolny? :-)

 

Hyper-V jest to, a w zasadzie dopiero będzie, jedna z ról Windows Server 2008. Wcześniej znany był również pod nazwą kodową Viridian. Wyjdzie szacunkowo ok. pół roku po oficjalnej premierze win2k8. Jednak już dziś dostępna jest wersja beta, działająca na zadowalającym poziomie.

Hyper-V jest to rola serwera umożliwiająca budowę środowiska wirtualnego. I to nie tak jak do tej pory, gdzie korzystaliśmy z Virtual Servera lub VMware Servera, które działają jako usługi w systemie, ale nieco głębiej współpracując z systemem. Hyper-V umożliwia instalację różnych systemów, nie tylko Microsoftu. Na razie oficjalnie wspierane są m. in. Win2k8, Win2k3 sp2, oraz... SUSE Enterprise Linux :)

Tylko póki co jest jeden drobny issue związany z instalacją. Hyper-V po instalacji działa tylko wtedy, jeżeli zainstalowaliśmy system z amerykańskimi ustawieniami. W przeciwnym wypadku nie uruchomi się jedna z usług. A jeżeli już mamy zainstalowany system np. z polskimi ustawieniami, to pozostaje... reinstalacja systemu. Ale podobno ma to zostać naprawione przed wersją finalną.

Ponadto Hyper-V dostępny będzie tylko dla platformy 64-bitowej. Oczywiście będzie możliwość instalacji w Windows Server Core.

piątek, 08 lutego 2008

W czwartek 7. lutego odbyło się spotkanie inauguracyjne Śląskiej Regionalnej Grupy Microsoft. Zainteresowanie było spore i można jak najbardziej zaliczyć je do udanych.

Umiejscowienie spotkania w Katowicach było raczej dobre; wraz z Google Maps udało mi się trafić tylko z jedną pomyłką przy zjeździe z autostrady, ale prawie w ogóle nie znam Katowic ;) więc nie było tak źle. Wyjeżdżając też nie udało mi się od razu dobrze skręcić, ale do domu dojechałem :)

Nie obyło się też bez konkursów. Pomijają rzępolenie na tych Xboxach, czego już nie mogłem słuchać i przez co jedna przerwa trwała ponad godzinę, dużo osób dostało coś więcej niż tylko długopis przy rejestracji, o którym chodzą historie na bashu :)

Microsoft wyczytał w moich myślach (o których sam wcześniej nie wiedziałem), że lubię obcisłe koszulki i dostałem S-kę...

Oczywiście to wszystko należy czytać z przymrużeniem oka ;)

Same prezentacje były ciekawie poprowadzone. Całe szczęście nie zdarzyło się coś takiego jak ostatnio na ITAD we Wrocławiu, gdzie jeden z prowadzących po prostu czytał prezentację z komentarzy w PowerPoincie. Wszystko było powiedziane w pełni profesjonalnie i na takie prezentacje bardzo chętnie się chodzi.

Każdy uczestnik otrzymał przy rejestracji płytę DVD (zwykłą TDK, bez zbędnej marketingowej paplaniny jak to zazwyczaj bywa), na której znaleźć można (z ciekawszych pozycji):

  • Informacje o grupie
  • Visual Studio 2008 Training Kit (zawierający prezentacje, hands-on laby i dema - łącznie ok. 230MB na dysku)
  • Szkolenie "Wirtualizacja" w Windows Server 2008 (we flashu, bardzo fajne)
  • SQL Server 2008 CTP5 (za ok. 2,3 tygodnie ma być CTP6, ale też można się pobawić jeszcze)
  • Webcasty o SQL Serverze (ale to są nagrania livemeeting, więc raczej kiepska jakość dźwięku i obrazu)
  • Różne prezentacje dokumenty o VS, Win2k8 i SQL Serverze

Start zorganizowany świetnie, co prawda było kilka drobnych niedogodności typu kolor czcionki (tło) prezentacji, czy brak chociażby automatu z wodą, to całe spotkanie należy zaliczyć do jak najbardziej udanych i mam nadzieję następnie wcale nie będą gorsze.

Śląska Regionalna Grupa Microsoft