View Łukasz Herman's LinkedIn profileView my profile

statystyki www stat.pl

poniedziałek, 29 stycznia 2007

30. stycznia 2007 to data premiery obu produktów: Visty i Office'a. Już dzisiaj o 22:45 czasu polskiego rozpocznie się transmisja z tego wydarzenia.

Czy będzie to wydarzenie historyczne? W zasadzie to każdy kto chciał, mógł już się zapoznać z Vistą i nowym pakietem biurowym, więc nie powinniśmy się spodziewać jakichś nowych zaskakujących informacji. Mimo wszystko gdyby ktoś chciał zobaczyć premierę na własne oczy, to będą udostępnione streamingi w 3 różnych prędkościach:

 • Wersja 100 kbit/s
 • Wersja 220 kbit/s
 • Wersja 500 kbit/s
środa, 24 stycznia 2007

Microsoft zakończył już prace i udostępnił oficjalnie AJAXa. Pobrać go można pod adresem http://ajax.asp.net/

Z ważnych wiadomości należy powiedzieć o tym, że będzie on w pełni współpracował z przeglądarkami FireFox, Safari, IE i Opera.

Trochę wiej przeczytać możemy na blogu Scotta Guthrie: ASP.NET AJAX 1.0 Released

Już od dłuższego czasu działa mechanizm sprawdzania legalności kopii systemu Windows XP - WGA. Jakie są jego wyniki?

22,3% z 512 milionów sprawdzonych kopii okazały się pirackie. Od tej liczby należy jeszcze odjąć część, odpowiadającą za błędne uznanie systemu za wersję piracką.

Oczywiście to tylko dane opracowane na podstawie mechanizmu WGA. Microsoft szacuje, że poziom piractwa na świecie wynosi ok 35%. Czy to dużo, czy mało, dla tak popularnego oprogramowania, każdy powinien osądzić samemu.

Tylko trzeba jeszcze pamiętać, że dużo ludzi nie zainstalowało poprawki sprawdzającej legalność systemu, lub skorzystali z jakiegoś hacka omijając lub fałszując to sprawdzenie (o czym, i jak, kiedyś już pisałem na blogu).

Gdybym miał oceniać poziom piractwa w Polsce, to musiałbym rozgraniczyć je na dwie grupy:

 • firmy - którym zależy, bądź powinno zależeć, na byciu w zgodzie z prawem
 • osoby prywatne - które rzadko kiedy mają jakieś pojęcie o komputerach

W pierwszej grupie poziom piractwa nie byłby pewnie większy od przewidywań Microsoftu.

Druga grupa woła o pomstę do nieba. Gdybym miał sprawdzać, kto z moich znajomych posiada legalny system, to ten wskaźnik wahał się w granicach 60-90% kopii pirackich. Chociaż ostatnie kontrole zrobiły nieco popłochu.

13:56, hermanluk , Windows
Link Dodaj komentarz »
sobota, 20 stycznia 2007

Internet Explorer Administration Kit to rozwiązania dla administratorów, umożliwiające przygotowanie paczki instalacyjnej Internet Explorera wraz z odpowiednimi modyfikacjami wprowadzonymi własnoręcznie, takimi jak na przykład zmiana poziomu zabezpieczeń czy ustawienie strony startowej.

Oczywiście aby użytkownicy sobie nic nie zmienili w ustawieniach, można zablokować odpowiednie zakładki przed użytkownikami.

IEAK jest to darmowe narzędzie Microsoftu mające ułatwić i przyspieszyć wdrożenie skonfigurowanej wersji przeglądarki IE7.

Więcej na temat konfiguracji i tworzenia takiej paczki, oraz o tym co zrobić by zablokować automatyczną instalację IE7 (która będzie aktualizacją krytyczną) i jak aktualizować już zainstalowaną przeglądarkę, możemy znaleźć w najnowszym numerze TechNet Magazine: Utility Spotlight: Internet Explorer Administration Kit

IEAK nie jest jedynym narzędziem posiadającym możliwość wstępnej konfiguracji przeglądarki internetowej. Podobną funkcjonalność oferuje już Firefox, który postanowił w maju ubiegłego roku udostępnić Client Customization Kit, pozwalający na modyfikację zachowania i wyglądu wielu elementów programu.

piątek, 19 stycznia 2007

Coraz bardziej prawdopodobne staje się, że nazwa kolejnej wersji serwerowej systemu Windows będzie brzmieć Windows Server 2007. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ raczej nie zdarza się by system wyszedł korzystając wciąż z nazwy kodowej.

Betatesterzy już od jakiegoś czasu mają dostęp do wersji beta 2 tego systemu. Chciałem go sobie nawet potestować. Niestety okazało się, że gdy uruchomiłem go pod VMware Server, stwierdził on brak sterowników do napędu CD/DVD (tego z VMware - emulowałem obraz iso), pomimo tego, że instalator się uruchomił z płytki bez problemu.

Czyżby złośliwość ze strony MS spowodowała uniemożliwienie instalacji? Poprzednie buildy nie miały problemów. Chyba będzie trzeba zainstalować VPC...

Każdy kto chce zobaczyć nowy serwer w działaniu, może otrzymać za darmo płytki z wersją beta 2. Wystarczy zarejestrować się pod adresem http://www.microsoft.com/poland/windowsserver2003/longhorn/rejestracja/default.mspx

Uczestnicy programu otrzymają zestaw płyt zawierający system Windows Server Code Name „Longhorn” Beta 2, pakiet IIS 7.0 Resource Kit oraz dokumenty techniczne poświęcone drugiej wersji beta „Longhorn”.

Adobe udostępniło wreszcie wersję 9. Flash Playera pod system Linux. Można by powiedzieć nareszcie, bo pewnie dużo osób na to długo czekało.

Przy czym trzeba stwierdzić, że ogólnie mało osób na bieżąco aktualizuje flasha, głównie z braku powodu, co widać po statystykach. Występują najróżniejsze wersje i żadna z nich nie odstaje od pozostałych w ilości występowania.

Adobe Press Room

Flash Player 9

sobota, 13 stycznia 2007

Już oficjalnie został przedstawiony pomysł połączenia tych dwóch różnych społeczności w jedną, wielką grupę użytkowników. Dotąd nikt nie dokonał takiego przedsięwzięcia na taką skalę, więc ryzyko niepowodzenia projektu jest bardzo duże. Mimo to pomysł przedstawia się realnie i być może pod koniec tego roku obie społeczności spotkają się na jednym wspólnym portalu, ale zachowując wciąż swój odrębny charakter.

Połączenia zawsze są trudne i wymagają włożenia dużo pracy. Nie chcę żeby łączenie tych portali przyniosło negatywne skutki, jak to się stało z portalem Developers.pl o którym pisałem ostatnio.

Jestem zaangażowany w ten projekt od samego początku i jestem pewien, że da się to zrobić świetnie, łącząc zalety obu portali, tworząc portal prawdziwie społecznościowy. I właśnie społeczność będzie w nim odgrywała największą rolę. To społeczność będzie decydować.

Każdy kto czuje się na siłach, może mieć szansę na bezpośrednie wsparcie projektu swoim doświadczeniem i umiejętnościami (szczegóły na itcore.pl). Wesprzeć go można również poprzez konstruktywną wymianę zdań związaną z połączeniem. Każdy może mieć wpływ na to co zostanie stworzone, każdy pomysł może zostać wykorzystany.

A wyszukiwarka na pewno będzie działać jak powinna :)

czwartek, 11 stycznia 2007

Od 10 stycznia można się rejestrować w Trzecich Ogólnopolskich Mistrzostwach Programistów .NET organizowanym przez Microsoft.

W tym roku rozgrywka podzielona została na 3 elementy:

 • test wiedzy (w 3 turach jak było w poprzednich edycjach)
 • stworzenie strony internetowej z wykorzystaniem technologii .NET
 • stworzenie szablonu projektu strony internetowej

Do wygrania wyjazd na konferencję Tech-Ed do Barcelony, Xbox, smartphone, Visual Studio Professional, Vista Ultimate i prenumeraty SDJ.

http://www.mistrz.net.pl/

Portal Developers.pl został już chyba spisany na straty. Już jakiś czas temu nikłe zainteresowanie twórców portalu (zwykły brak czasu i brak pomysłu co robić) odbiło się silnie na portalu. Zapowiadał się świetnie. W Polsce byłby to pierwszy portal stricte społecznościowy, niezwiązany kapitałowo z Microsoftem, ani z inną firma.

Został następnie wykupiony przez CentrumXP, oczekiwania znów wzrosły. Wszyscy spodziewali się że Developers.pl powstanie jak Feniks z popiołów. Na oczekiwaniach się jednak skończyło.

Miała być zmiana designu, ba, nawet była, ale nie odniosła żadnego skutku. Wydaje mi się, że dawne Developers, niezwiązane z nikim miało jednak większe szanse na rozwój. Początki były obiecujące, lecz wychodzi na to, że jednak pomysł się nie sprawdził, albo raczej nie znalazła się wystarczająca grupa osób, które pokierują tym portalem i przyciągną nowych użytkowników.

Forum jeszcze się tli, więc nie można tracić nadziei. Czy cos z tego jeszcze będzie?

Z drugiej strony stoi CentrumXP. Właściciel portalu programistów, oraz jeszcze kilku innych wykupionych w ostatnim czasie.

Infojama również podupadała. Serwis został przeniesiony na nową technologię (z php na asp), lecz nic poza tym się nie zmieniło. Niby powstała jakaś redakcja. Nie wiem dokładnie, ale na razie zmian za bardzo nie widać. Co do strony graficznej portalu nie można mieć pretensji, ponieważ społeczność zadecydowała aby pozostawić stary wygląd. Forum żyje i ma się dobrze, w przeciwieństwie do Developers, ale miało się tak również przed przejęciem!

Co robi CentrumXP? Nie potrafi zapanować nad swoimi ambicjami? Niszczą konkurencję? A może to są tylko nieprzemyślane decyzje?

CentrumXP się rozwija, chociaż nie do końca mają świadomość co robią na swoim podwórku. Przed chwilą wszedłem sobie na stronę główną. Co tu jest ciekawego?

Klikam pierwszy link, a tu mi się wywala błąd "Server Error in '/' Application." :) Widzę całego SELECTa do bazy. Właśnie poznałem strukturę ich bazy danych, na której bezpieczeństwie powinno im zależeć najbardziej!!!

Ale ba. Mam również adres docelowy katalogu na dysku w którym znajduje się portal. Wiem że korzystają z Repeaterów, fajnie, też z nich korzystałem i są świetne, ale żeby tak wszystkim to pokazywać w taki sposób?

O czym to świadczy? O braku profesjonalizmu, samokontroli? A może wybujałej ambicji: skoro mamy tyle portali, możemy pozwolić sobie na takie błędy!

niedziela, 07 stycznia 2007

Już od jakiegoś czasu dostępne są dodatki Service Pack 1 dla całej serii Express (jak mogłem to przegapić?). Pobrać je możemy na stronie Microsoft® Visual Studio® 2005 Express Editions Service Pack 1

Przy okazji, jeżeli będziemy instalowali SP1 na Viście, a mamy uruchomiony UAC, możemy spotkać się z pewnym opóźnieniem uruchomienia, ponieważ UAC sprawdza podpis cyfrowy wszystkich plików uaktualnienia.

Ostatnio wpadłem na dosyć ciekawy artykuł bazy wiedzy Microsoftu: Bezprzewodowe urządzenie wskazujące firmy Microsoft wolno reaguje na poruszanie nim albo jego ruch jest niespójny lub nieregularny

Mam u siebie taką myszkę i nawet obserwuję czasem takie zachowanie. Recepta MS? Zmienić częstotliwość odświeżania monitora :) 

Fakt, że mam duży monitor (19' CRT), ale on nie jest w stanie zakłócić pracy myszki połączonej przez Bluetooth. Inne pola raczej się nie tworzą w pobliżu, poza siecią bezprzewodową, która też działa cały czas, a myszka ma tylko czasami problemy.

Co jest przyczyną? Kto to wie...

sobota, 06 stycznia 2007

OneCare jest to program Microsoftu, mający zapewnić bezpieczeństwo użytkowników komputerów. Poza funkcjonalnością antywirusa, posiada również zdolność filtrowania ruchu, oraz "przyspieszania" pracy systemu.

Jakiś czas starałem się go testować na Viście (nawet długo, bo ponad dwa miesiące) i sobie wyrobiłem już zdanie na jego temat.

Pomysł by stworzyć takie oprogramowanie był bardzo dobry, ale działanie Microsoft OneCare pozostawia wiele do życzenia.

Największym problemem było tzw. tune-up, czyli przyspieszanie pracy komputera poprzez defragmentację dysków i usunięcie zbędnych plików (tempów, ale i tak nie wszystkich). Wszystko to jest wykonywane w tle, dlatego defragmentacja dysku jest bardzo zwalniana, by nie przeszkadzać w użytkownikowi w obsłudze komputera. I to nawet by było fajnie, tylko że ta defragmentacja w taki sposób trwa i trwa, a nie mam wcale takiego dużego dysku! Nie wiem czy w ogóle kiedyś się dokonała do końca ta defragmentacja.

Funkcji antywirusa nie będę omawiał, bo ją jest trudno u mnie przetestować. Jakoś się nie łapię na wirusy czy różnego rodzaju spyware. Czasem tylko coś może wskoczyć do cache przeglądarki, ale i to nie zdarza się często.

Jedną z dodatkowych cech tego programu, jest wbudowany firewall. Tu muszę przyznać, że jest tak świetny (tak dobrze wszystko blokuje), że nie udało mi się odblokować aplikacji, która mi była potrzebna, pomimo tego, że porty miałem odblokowane.

W ostatecznym rozrachunku po prostu wywaliłem uciążliwego śmiecia, który nie sprawdzał się u mnie pod żadnym kątem.

09:29, hermanluk , Security
Link Komentarze (3) »
środa, 03 stycznia 2007

Na witrynie connecta udostępniona została wersja Release Candidate nowego Virtual PC (2k7), programu umożliwiającego uruchomienie wirtualnej maszyny na działającym systemie operacyjnym (XP, Vista).

Głównymi zmianami jakie zostały wprowadzone są:

 • Wsparcie uruchamiania maszyny wirtualnej wykorzystując PXE
 • Poprawienie błędów wydajności klawiatur laptopowych
 • Odblokowany Virtual Networing z wykorzystaniem kart sieci bezprzewodowej
 • Poprawa procesu instalacji Visty z fizycznego napędu DVD

Virtual PC 2007, w przeciwieństwie do wersji 2004, działa na Viście.

Jeżeli ktoś jeszcze nie miał do czynienia z tworzeniem i zarządzaniem maszynami wirtualnymi w środowisku wirtualnym, może zapoznać się z tym tematem dzięki wersji demo szkolenia udostępnionego na stronie TrainSignal.