View Łukasz Herman's LinkedIn profileView my profile

statystyki www stat.pl

Blog > Komentarze do wpisu

Przeniesienie systemu do maszyny wirtualnej

Ostatnio zacząłem zastanawiać się jakiego laba sobie zrobić w domu, by móc czasem coś przetestować/przeklikać i doszedłem do wniosku że warto mieć na boku jakiś serwer z maszynami wirtualnymi.

Postawiłem więc Hyper-V Server na cztero letnim laptopie, w którym wcześniej miałem problem z grafiką. Radość nie trwałą długo gdyż:

1. 3 GB pamięci to trochę mało by zainstalować cośz rodziny System Center, nie wspominając że trzeba zostawić coś hostowi i drugiej maszynce z kontrolerem domeny.

2. Dysk twardy 100GB to mało by bawić się w wirtualizację, a o snapshotach można zapomnieć.

 

No to mam przed sobą nowego laptopa, którego nawet w 10% nie wykorzystuję. Tylko że mam na nim Windows 7, a nie Hyper-V Server. W dodatku nie chce mi się niczego na nowo instalować. Wziąłem więc toola z dawnego Sysinternals - Disk2Vhd.

Bardzo fajne narzędzie, działa na funkcjonującym systemie, więc nie musiałem przerywać pracy :) Z uwag to pamiętać trzeba by robić obraz partycji systemowej oraz tej 100MB rezerwowanej przy partycjonowaniu, bo inaczej nie da się uruchomić systemu jako maszynę wirtualną.

Plik VHD podrzuciłem pod Hyper-V Server i... przypomniałem sobie jak system wolno działa na dysku, który nie jest w technologii SSD. Ale działa.

 

Teraz zastanawiam się czy dzielić mojego "twardziela" SSD 60 GB na dwa systemy, bo nie wyobrażam sobie pracowania na systemie zainstalowanym na tradycyjnym twardzielu, czy w ogóle zrezygnować z tematu i poczekać na Windows 8, który będzie miał jakieś wbudowane Hyper-V.

VirtualPC odpada ze względu na brak obsługi systemów 64-bitowych, VirtualBox bo za często pada (miałem mase problemów ze stawianiem maszyn wirtualnych), a produkty VMware ze względu na cene i że na co dzień z nich nie korzystam.

Kusi mnie wykorzystanie Hyper-V na tym laptopie, ze względu na to że system jestem w stanie postawić na SSD, oraz że mam drugi dysk (w miejsce napędu optycznego). I tu raczej problemu z przestrzenią dyskową nie będzie, bo jak tylko dyski stanieją to kupię coś dużego w rozmiarze 2,5 :)

czwartek, 08 grudnia 2011, hermanluk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: