View Łukasz Herman's LinkedIn profileView my profile

statystyki www stat.pl

Blog > Komentarze do wpisu

PowerShell - początki

Rozpoczęcie pracy z PowerShellem nie jest moim zdaniem proste. Przynajmniej ja miałem duży problem zanim zrozumiałem jak to mniej więcej działa.

Najważniejszą informacją jest to, że w Windows 7 i Windows Server 2008 R2 znajduje się domyślnie zainstalowany PowerShell 2. Ponadto mamy również dostęp do przydatnego edytora skryptów - Windows PowerShell ISE. Warto o tym wiedzieć, bo ja dotąd ręcznie szlifowałem skrypty w Notepad++ nie zdając sobie sprawy, że mam lepsze narzędzie pod nosem ;)

Druga sprawa to uruchamianie skryptów. Domyślnie, jeżeli mam skrypt w pliku tekstowym, nie możemy go uruchomić w najprostszy sposób. Jest to zabezpieczone w odpowiedni sposób, żeby przypadkiem nieświadomie nie uruchomić jakiegoś skryptu. Dlatego często tworzę sobie specjalny skrót uruchamiający skrypt:

%SystemRoot%\system32\WindowsPowerShell\v1.0\powershell.exe -ExecutionPolicy bypass -noexit -File script.ps1

PowerShell posiada wiele modułów, w tym do zarządzania Active Directory lub Exchange. Jeżeli znajdziemy w internecie skrypt korzystający z tych modułów, może się okazać że u nas to nie chce działać.

Wynika to z braku zaimportowanych modułów. Możemy zaimportować je ręcznie, bądź skorzystać z specjalnej, predefiniowanej konsoli PowerShella, która automatycznie ładuje potrzebne moduły. Po instalacji AD lub Exchange, pojawiają się w systemie odpowiednie skróty do tych predefiniowanych konsol (najlepiej szukać ich w narzędziach administracyjnych). 

środa, 21 września 2011, hermanluk
Tagi: PowerShell

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: